Akyazı 195. Eylem: Başörtüsüne her alanda özgürlük!

Ülkemizin en önemli insan hakları sorunu olmaya devam eden başörtüsü meselesiyle ilgili CHP’nin ikiyüzlü tavırları yüzünden ne yazık ki anayasal bir düzenleme şansı yitirilmiş görünmektedir. Tüm engellemelere rağmen siyasi iktidarın yine de seçimlerden önce bu konuyu meclis gündemine getirmesi ve başörtülü eğitim hakkının anayasal güvence altına alınması beklenmekteydi. Maalesef başbakan bu konuda yapılacak düzenlemeyi 2011 seçimleri sonrasına bırakmış görünüyor. Oysa halkımız başörtüsü sorununda çözümün sürekli ertelenmesinden bıkmış, usanmıştır ve artık beklemeye tahammülü yoktur.

Son günlerde yine yasakçı çevreler cumhuriyet resepsiyonu bahanesiyle başörtülü kadınlara saldırmayı ilericilik ve cumhuriyetçilik olarak görmektedirler. Cumhurbaşkanı’nın davetini sırf eşi başörtülü olduğu gerekçesiyle görmezden gelen ve resepsiyona katılmayan askeri ve siyasi elitler, halkın değerleriyle bağdaşmayan çirkinliklerine devam ediyorlar. Başörtülü kadınlara yapılan ayrımcılık bir kez daha cumhuriyet kutlamalarında yaşanmış oldu. Laikçi çevrelerin insan haklarına ne ölçüde saygılı olduklarını bir kez daha görmüş olduk. Bu hazımsızlıklarına devam ettikleri sürece de milletimizden hak ettikleri yanıtı almaya devam edeceklerdir.

YÖK başkanının üniversitelerdeki yasadışı-hukuk dışı zorbalığa son veren talimatları sonrasında birçok üniversitede başörtülü öğrenciler ilk kez itilip kakılmadan derslere girebildiler. Aslında hukuken olmayan fakat fiili durum oluşturularak uygulanan başörtüsü yasağının yine fiili durum oluşturularak kaldırılması sevindiricidir ve bu bakımdan YÖK ilk kez halkı memnun eden bir davranış sergilemiştir. Ancak bazı üniversitelerdeki işgüzar öğretim üyelerinin başörtülü öğrencileri dersten atmakla veya sınıfta bırakmakla tehdit ettiklerine dair yayınlar yapılmaktadır. En son Ankara üniversitesi’nden bir grup kız öğrenci, arazide eğitim uygulamasına giderken, başörtülü oldukları gerekçesiyle hocaları tarafından otobüsten indirilmişlerdir.

Eğitim için otobüsle Çubuk’a giderken başörtülerini çıkarmadıkları gerekçesiyle yolda indirildiklerini öne suren bir grup kız öğrenci, YÖK’e suç duyurusunda bulunmuştur. İdeolojik zihniyet mensubu öğretim üyesinin başörtülü öğrencilere yaptığı muamele utanç verici bir ırkçılıktır. Yetkilileri bu ve benzeri ihlal vakalarına karşı gerekli önlemleri almaya davet ediyoruz.

Başörtüsünün sadece eğitim alanında değil hayatın tüm alanlarında serbest olmasını, çalışma hayatında ayrımcılık yapılmamasını ve başörtülü kadınlara diğer kadınlara olduğu gibi her konuda eşit şekilde davranılmasını istiyoruz.

Akyazı Başörtüsüne Özgürlük Platformu

 

 

 

Bir cevap yazın