Ankara’daki 248. eylemde başörtüsü platformları buluştu

Ankara İnanç Özgürlüğü Platformu’nun 248.hafta basın açıklamasında Türkiye Başörtüsü Platformları temsilcileri  Abdi İpekçi Parkı’nda buluştu. Platformlar adına ortak açıklamayı Sakarya Adalet Girişimi Başörtüsü Platformu sözcülerinden Kadrican Mendi yaptı. Mendi “Cumhuriyetin 87. yılında Başörtüsü yasağı hala Kemalist cumhuriyetin eski ve yeni elitleriyle halkı istediği gibi hizaya sokma ,haddini bildirme alışkanlığı ve azgınlığının bir tezahürü olarak devam ettirilmeye çalışılmakta. Otoriter ve buyurgan bir cumhuriyetin toplumdaki değişimi görmezden gelen ve zulüm ile abad olunmayacağını bir türlü anlayamayan “derin aklı” bizleri yıldırabileceğini taleplerimizden vazgeçirebileceğini düşünmekte. Hayır! bizler bu ülkede İslam’ın aydınlık yüzünü temsil eden Başörtüsünün aşağılanmasını ve içinin boşaltılmasını,ucuz pazarlıkların malzemesi yapılmasını asla kabul etmeyeceğiz.” dedi.

Ardından Ankara İnanç Özgürlüğü Platformu adına İLKDER den Hadiye KILIÇ 248.hafta basın açıklamasını yaptı.

ANKARA İNANÇ ÖZGÜRLÜĞÜ PLATFORMU 248.HAFTA BASIN AÇIKLAMASI

Sayın basın mensupları, 248. hafta basın açıklamamıza hoş geldiniz.

Bu kadar hafta siz de bizlerle burada oldunuz sesimizi duyurmamıza vesile oldunuz hepinize ayrı ayrı teşekkür ediyoruz.

Bu güne kadar pek çok hak ihlalini, hak ve özgürlükler önüne çekilmek istenen setleri gündeme getirdik, çözümü için çaba sarf ettik. Maalesef dün bizlerin bugün çocuklarımızın kalplerinde adeta her okul açılışında, her seçim sürecinde kanayan bir yara haline gelen başörtüsü sorunu hala gündemde. Gelişmekte olan ve demokratikleşme yolunda hızlı adımlarla ilerlemeye çalışan ülkemizde ne yazık ki bu mesele seçim malzemesi yapılmak isteniyor. Biz çözeceğiz diye meydanlarda bağıranlar tabanlarından gelen çatlak seslerle çark etmeyi, sözlerinden dönmeyi hiç önemsemediler. Siyasette her zaman böyle şeyler oluyor alışmamız bekleniyor ama bu durumu hiçbir zaman kanıksamayacağız. Siyasetçilerden beklediğimiz, dün dündür bugün bugündür mantığıyla hareket etmeleri değil ilkeli siyaset yapmalarıdır.

Türkiye bir hukuk devletidir. Kuvvetler ayrılığı olduğu için yürütme yargıya, yargıda yürütme ve yasamaya karışmaz. Bizlere öğretilen de hep buydu ancak, Türkiye’de işlerin böyle yürümediğini pek çok vesileyle gördük ama en son Yargıtay Başsavcısının yaptığı basın açıklaması bu uygulamaların düzeleceğine dair umutlarımızı yok etti. Meclisin eli kolu bağlanarak, gözdağı verilerek nereye varılacak, biz neden seçim yapıp vekillerimizi seçiyoruz başsavcılar bizim yerimize de nasıl olsa kararlar veriyor. Aksi bir uygulamada kapatma korkusuyla siyasi partiler hizaya getiriliyorlar.

Başörtüsü mağdurlarının yaşadıkları sıkıntılar T.V ekranlarında tartışıldığından ya da gazete köşelerinde yazıldığından daha vahim sonuçlar doğurmuştur. Bunu yaşamayan bilemez. Çözüme bu kadar yaklaşılmışken ya da öyle bir hava estiriliyorken provokasyonların peş peşe gelmesi manidardır. Biz yeni bir Ali Kalkancı olayı beklerken ilköğretim okulu çocukları da işin içine sokulmaya çalışılarak, olay mecrasından çıkarılmaya sulandırılmaya çalışılıyor. Gerçi insan hakları bir yerde ihlal ediliyorsa, bu hakkı ihlal edilen kişi veya kişilerin yaşı, cinsiyeti, konumu sorgulanamaz.

Meclis İnsan Hakları Komisyon Başkanı Sayın Zafer Üskül’ün verdiği talihsiz beyanatı hak ve özgürlük isteyen insanların önünde büyük bir engel olarak algılıyoruz. Çocukların hangi hallerde velilerin ellerinden alınacağı kanunlarda belirlenmiştir. Kaldı ki komisyon başkanının en kolay yolu seçmek yerine sorunun kaynağına inmesini beklerdik.

Geçtiğimiz günlerde arazi eğitimi uygulamasına giderken başörtülü oldukları için 6 kızımız otobüsten indirilmiştir. Bu yüzyılda böylesi bir uygulamayı insanlık dışı görüyor ve bunu yapan hocaları şiddetler kınıyoruz. Umuyoruz ki toplumun yarısını oluşturan, yarısın da yetiştiren kadınların bu sorunu bir an evvel çözüme kavuşur. Yetkililer ve siyasiler de artık ülkenin sıra bekleyen yığınlarca sorunlarını çözmek için harekete geçerler.

249. haftada özgürlüklerin elde edildiği bir Türkiye’de buluşmak dileğiyle tüm katılımcılara teşekkür ediyoruz.

ANKARA İNANÇ ÖZGÜRLÜĞÜ PLATFORMU ADINA

İLKE İLİM KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ

Hadiye Kılıç

Bir cevap yazın