Başörtüsü mağdurlarından özür dilemeliyiz

Alparslan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nihat İnanç, başörtüsü yasağı dolayısıyla binlerce gencin yurtdışına bir anlamda sürgüne gönderildiğini belirterek, “Şimdi bu gençlerimizden, çocuklarımızdan bir özür dilememiz gerektiğine inanıyorum” dedi. Liseyi dışarıdan bitiren Rukiye Işık, sınavda aldığı puanla Türkiye’nin en ünlü puanla üniversitelerine dahi girebilecekken, “Daha özgür olurum” düşüncesiyle henüz 2008’de kurulan Muş Alparslan Üniversitesi Eğitim Fakültesi’ni tercih etti. Hikâyesini öğrenen rektör Prof. Dr. Nihat İnanç, YÖK Başkanı Yusuf Ziya Özcan’ın da katıldığı akademik açılış töreninde Işık’tan öğrenciler adına konuşmasını istedi. İnanç, Işık’ı “Kürsüye çık, özgürlüğün için istediğin gibi konuş” sözleriyle de cesaretlendirdi.

“BAM TELİMİZE DOKUNDU”

Rukiye’nin karşılaştığı zorlukları anlattığı konuşmasının kendisi için de sürpriz olduğunu ifade eden İnanç, Yeni Şafak’a yaptığı açıklamada, “Ona istediği gibi konuşmasını söyledim ve güvendim. O da özgürce konuştu ve tam bam telimize dokundu. Bir dönem çeşitli sıkıntılar içinde eğitiminden mahrum kalan Rukiye gibi öğrenciler artık özgürce eğitim alabiliyor. Bu nedenle geldiğimiz süreç geleceğimiz için de umut verici” diye konuştu.

“GENELGEYE LÜZUM YOK”

YÖK’ün “başörtülü öğrenci dersten atılmayacak” diye bir yazı yazmak zorunda kalmasını eleştiren Prof. Dr. Nihat İnanç, “Bazı rektörlerin yasaktan yana tavır almasını anlayamıyorum. Biz böyle bir yazıya, genelgeye ihtiyaç duymuyoruz. Kanun gayet net ve açık… Bugüne kadar uygulanan yasak keyfi, kanunsuz ve ideolojiktir. Başörtüsü yasağını gerektirecek hukukî bir düzenleme yok. Yasağı sürdüren rektörlere sormak lâzım hangi kanunda bunu gerektirecek bir madde var” diye konuştu.

“DUYGU DÜNYAM ALLAK BULLAK OLDU”

İnanç, üniversite sınavında Türkiye 497. olmasına rağmen daha özgür olacağına inandığı için Muş Üniversitesi’ni seçen Rukiye Işık’ın akademik açılış töreninde yaptığı konuşmayla herkese, “Yasaklara karşı vicdanınızda muhasebenizi yapın” diye seslendiğini söyledi. Konuşmanın kendisini çok duygulandırdığını anlatan İnanç, şunları kaydetti: “Boğazım düğümlendi yutkundum. Duygu dünyam allak bullak oldu. İki nedenden dolayı Rukiye’nin seslenişi beni etkiledi. Birincisi, öğrencilerin umutlarını bizlere bağlaması hakikaten onur verici. İkincisi misyonumuz ve görevimizin ağırlığı noktasında kendimizi ciddî biçimde gözden geçirmemiz gerektiğini hatırlattı. Mazlûmların, mağdurların haklarını tüketme şansımızın, lüksümüzün olmadığını bir kez daha tartışmak durumunda kaldık. Sorumlulukları noktasında, özellikle kendimizi yeniden gözden geçirmemizi gerektirecek bir tablo oluştu.”

Yeni Asya

Bir cevap yazın