10. Kadın Buluşması’nda başörtüsü yasası talebi

Bu yıl onuncusu düzenlenen “Kadın Buluşma”sında Türkiye’deki 50’ye yakın sivil toplum kuruluşunun kadın temsilcileri Gaziantep’te buluştu. ‘Kadın Emeği ve Üretkenliği Çerçevesinde Engeller, Tecrübeler, Fırsatlar ve Öneriler’ başlığı altında düzenlenen ’10. Kadın Buluşması’nda yazarıyla, siyasetçisiyle, aktivistiyle, gazetecisiyle, edebiyatçısıyla 500’e yakın kadın bir araya geldi. Gaziantep Dedeman otelde yapılan 3 gün süren toplantılarda kadının emek ve üretkenliği karşısındaki engelleri, desteği, sorun ve çözüm önerilerini ele aldı.

BAŞÖRTÜ İÇİN YASA ŞART

‘Kadın Emeği ve Üretkenliği Çerçevesinde Engeller, Tecrübeler, Fırsatlar ve Öneriler’ konusu siyaset, sivil toplum kuruluşları, edebiyat ve bir ok konu başlığı ile incelendi. Konuları için önemli isimlerin konuşmacı olduğu buluşmada son günlerin en aktif konusu başörtü yasağı içinde bir atölye çalışması gerçekleştirildi.

Sorunların yani sıra bundan sonra ne yapılabilir şeklinde çözüm yollarını konuşlan kadınlar; “Bu günden sonra yapılacak yasal bir düzenlemenin sadece üniversitelerdeki başörtü yasağını kaldırmaya yönelik değil kadın haklarını her konumda koruyan ve ayrımcılığı engelleyen gene bir yasa çıkarılması” fikri üzerinde durdular.

HABER5.COM ÖZEL HABERİ

Bir cevap yazın