Başörtülü ilköğretim öğrencisine polis engeli

Okulların açılmasından bu yanan Tarsus’ta başörtüsü ile okuluna devam eden ve bu yüzden daha önce kınama cezası alan ve hakkında tutanak tutulan Dr. Lütfi Kolukırıkoğlu İlköğretim Okulu 6. sınıf öğrencisi Büşra Uzunselvi bu hafta okul yönetimi ve polis ekipleri tarafından okulun bahçesine dahi alınmadı.

Dün sabah kızını okula götüren baba Yalçın Uzunselvi önce okul yönetimi tarafından hiçbir yasal dayanak gösterilmeksizin kızının okula alınmayacağını söylemesinin ardından sınıftan çıkmayacaklarını ve kızının okuma hakkının engelleyemeyeceklerinin belirtmesinden sonra okula gelen resmi ve sivil polis ekipleri baba Yalçın Uzunselvi ile okuldan çıkmaları için karşısında tartıştılar.

Büşra Uzunselvi’nin sınıfından çıkmaması üzerine karakola götürülen baba Yalçın Uzunselvi, hiçbir gerekçe olmaksızın kendisini karakola götürüldüğünü ve karakolda 3-4 saate yakın bekletilmesinin ardından kendisine telkinlerde bulunulduğunu söyledi. Kızının böşörtüsü ile okumaya devam etmesi karşılığında komiserin kendisi hakkında eğitim hakkını engellediği gerekçesi ile savcılığa verileceğini söylemesinin ardından serbest bırakıldığını kızının ise okul müdürü tarafından sınıftan çıkarıldığını ve eve gönderildiğini ifade etti.

Bu gün de kızını okula götüren Yalçın Uzunselvi yine okula alınmadığını belirterek, “Bu sabah kızımı yine hakkı olan okula getirdiğimde okul yönetimi yine polis çağırdı. Gelen resmi polis ekipleri bana ‘Senin niyetini biz biliyoruz, okulu böyle huzursuz etmeye hakkın yok. Okulda başörtülü okuma yasak anlamıyor musun? Bu şekilde okula gelemezsiniz. Okuldan çıkın gidin. Git sorunu başbakan haletsin burada kimseyle konuşamazsın’ gibi sözlerde benimle tartıştılar ve kızımı okula almadılar. Kızımın okula girmemesi için biz gidene kadar okul önünde polisler nöbet tutular. Kızımın eğitim hakkı polis tarafından engelleniyor.”dedi.

Kaynak: Hür Seda

Bir cevap yazın