Öğrencilerden başörtüsüne şartsız özgürlük talebi

Beyazıt’taki İstanbul Üniversitesi Merkez Kampusu’nun önünde bir araya gelen üniversite öğrencileri son günlerin önemli gündemlerinden birisi olan başörtüsü meselesiyle ilgili bir eylem gerçekleştirdi. Eylem Özgür-Der Üniversite Gençliği adına Ömer Faruk Karagüzel’in yaptığı bir konuşmayla başladı.

Karagüzel “Başörtüsü sorunu Kemalist sistemin halkın sırtına yüklediği ağır bir yüktür. Sistem başından beri iktidarını korumak adına halkına zulmetmeyi adeta bir ilke olarak benimsemiştir. Dün İstiklal Mahkemelerinde bu milletin kanaat önderlerini idam ederek; dün Kürtlere karşı uyguladığı ayrımcı ve ırkçı politikalarla; dün 1960’da, 1971’de, 1980’de ve 28 Şubat postmodern darbesinde bu milleti hizaya çekerek insanları cezaevlerine ve kuyulara doldurarak zulme dayalı iktidarlarını devam ettirdiler. Artık halka kurdukları düşmanca tuzaklar bir bir ortaya çıkan oligarşik zihniyetin kabul etse de etmese de şapkasını önüne alıp düşünme vakti gelmiştir. Yasakçılar son çırpınış olarak da başörtüsü özgürlüğünün üniversite ile sınırla kalması gibi kabul edilemez bir politik kurnazlık içine girdiler. Biz burada başörtüsünün hayatın bütün alanlarında özgürleşmesini istediğimizi ve bunu inancımızın, varoluşumuzun bir gereği sayıyoruz. Müslümanlar için başörtüsü bir kimlik izahıdır.” ifadelerini kullanan Karagüzel konuşmasının ardından sözü Diyarbakır Özgür-Der mensubu başörtülü öğrenci Kevser Beyazyüz’e bıraktı.

Ardından Anadolu Gençlik Derneği’nden Halil İbrahim Akpınar hazırlanan ortak basın açıklamasını okudu. Açıklamada YÖK’ün İstanbul Üniversitesi’ne gönderdiği yazıyla yeni bir sürece girilen başörtüsü meselesinde topu öğrenciye atan tutumlardan vazgeçilerek sorunun nihai bir çözüme kavuşturulması istendi.

Hükümetin referandum sonrasında yargı tasallutundan büyük ölçüde kurtulmuş olmasına rağmen net adımlar atamayışının ve 28 Şubat’ta kendileri “provokatör”lükle suçlananların bugün devletin refleksleriyle tepki vermesinin eleştirildiği açıklamada “Toplumu tek tipleştirmek üzere kurgulanan eğitim anlayışıyla 80 yıldır insanların değerlerini ve kimliklerini imha etmeyi deneyen oligarşik zihniyet çözülüyorsa da 8 yıldır sürekli olarak ‘İktidar olduk ama muktedir olamadık’ bahanelerinin arkasına sığınan Ak Parti, sürece hükümet endeksli yaklaşan yazarlar ve bir takım muhafazakâr basın organları ilköğretim okullarına başörtülü giren öğrencilere ve onlara sahip çıkan ailelere ‘provokatörlük’, ‘ahmaklık’, ‘gericilik’ yaftalarını rahatlıkla vurabildiler. İnançları gereği başörtüsü takmayı tercih eden öğrencileri ve ailelerini ‘çözüme giden süreci baltalamakla’ suçlayan ve ‘çocuklarını ellerinden almakla’ tehdit eden iktidar partisi milletvekillerini şiddetle kınıyor, Zafer Üskül ve Burhan Kuzu gibi isimlerin bu çirkin sözlerinden dolayı derhal özür dilemelerini istiyoruz.” ifadeleri kullanıldı.

Basın açıklamasında, yaşanan son süreçte üniversitelerde başörtüsünü aşağılayarak İslami değerlere alenen saldıran gruplar ve yasağın devam etmesi için imza toplamaya başlayan akademisyenler de kınandı.

Kaynak: Haksöz Haber

Bir cevap yazın