Akyazı 196. Eylem: Özgürlükler bütündür, herkes için özgürlük!

Başörtüsü yasağı hayatın her alanında ve hiçbir şarta bağlı olmadan kaldırılmalıdır. Adalet ve özgürlük şarta bağlanamaz, insan emeği hakkını tam olarak almalı, her insan layık olduğu yaşama standartlarına sahip olmalı kendine ait olduğu kimlikle tanımlayabilmelidir.

Biz özgürlükler meselesini bir bütün olarak görüyoruz. Başörtüsü meselesi yalnızca bir eğitim hakkı meselesine indirgenemez. Elbette sorunun bir eğitim hakkı boyutu vardır, ancak 12 eylül artığı YÖK gibi bir kurumu meşrulaştırmak kışlaya çevrilen üniversitedeki özgürlük meselesinin bütününü gözardı edemeyiz.

Sırf basın açıklaması yaptıkları gerekçesiyle haklarında soruşturma açılan hatta hapis cezası alan öğrencilerin olduğu bir ülkede üniversite meselesi çok daha kapsamlı bir reforma ihtiyaç duymaktadır.

Başörtüsü meselesini AKP ile CHP arasında bir yere hapsetmek kesinlikle yanlış bir yaklaşımdır. Özgbürlüklerimizi pazarlık konusu yaptırmayacağız.

İlk öğretimde kızını başörtüsü ile okula göndermek isteyen ailelere karşı hükümet partisinden biri aileleri çocuklarını ellerinden almakla tehdit etti. Hükümet yanlısı medya bir provakasyon kampanyası yürüttüler. Sorunu çözmesi umulanlar özgürlük alanını resmi ideolojiye uydurma yaklaşımı işine girdiler. Bu yaklaşım son derece yanlıştır.

Son zamanlarda başbakan başlarını örtmeyen kadınlardan yardım dilenmeye başladı onlar destek vermezse, biz haklı mücadelemizden gerimi duracağız.

Başbakan çözüm için 2011 seçimleri sonrasını gösterdi. Başörtüsünü yine bir seçim malzemesi yaparak oyalama taktiği güdüyor. Halkın çoğunluğunun başörtüsüyle bir alıp vermediği yoktur. Sorun siyasi idaresizliktedir.

Halkın sivil bağımsız ve örgütlü iradesi sorunun çözümünde yegane dayanak noktamızdır.

Bizler islamcı bir siyasetin savunucuları olarak bu iradeye sahibiz. Mücadelemiz özgürlüklerin önündeki tüm engeller kalkana kadar sürecektir.

‘Yaşasın sivil direnişimiz’.

Gelecek hafta cumartesi günü saat 12:30’da buluşmak üzere Allah’a emanet olunuz.

Akyazı Başörtüsüne Özgürlük Platformu Adına

Akyazı Mazlum der Sözcüsü

İrfan ALEMDAR

Bir cevap yazın