Kocaeli 290. hafta: İmam-Hatipliler üvey evlat mı?

İnsanımız 1000 yılı aşan zaman bir zaman sürecinde İslam kültürü ile yoğrulmuştur. tarihimiz, edebiyatımız, mirasımız, sanatımız, gelenek ve göreneklerimiz, ahlakımız tüm kültür değerlerimiz etle kemik gibi birbirinde kopmaz şekilde İslami değerlerle beslenmiştir. Bu değerlerin nesillerin, ruhunda meydana getirdiği dertin izlerin silinmesine de imkan yoktur.Bu değerlerden milletimizi yoksun bırakmak, onu köksüzlüğe, onu boşluğa terk etmekle eş değerdir.

Nitekim öylede olmuştur, izlenen yanlış eğitim ve kültür politikaları ile, genç nesiller milletimizi millet yapan kültür değerlerinden özellikle milletimizin milli kimliğini oluşturan temel değerlerden yoksun olarak yetiştirtmişlerdir.

Yoğun din eğitimi veren İmam hatip Liselerimizde ve meslek liselerimizde eğitim haklarına aykırı bir şekilde uygulanan ve eğitim sistemimizi alt üst eden farklı kat sayı uygulamasının tamamen kaldırılmasını, ayrıca İHL mezunlarının bazı yüksek öğretim programlarına girişlerinin engellenmesine dair çağ dışı uygulamalara son verilmesini istiyoruz.

Temel insan haklarına aykırı bir şekilde uygulanan ve sosyal barışımızı zedeleyen, kılık kıyafet yasağının tüm kamuda ve eğitim kurumlarında bir an önce sona erdirilmesini istiyoruz. Biz İmam Hatib camiası ve Kocaeli Gönüllü Kültür Teşekkülleri olarak daha güzel bir ülke, daha verimli bir eğitim için üzerimize düşeni yapıyoruz.Bizim çabamız takibimiz ve hatırlatmalarımız, sıkıntılar giderilinceye, haksızlıklar önleninceye ve engeller kaldırılıncaya kadar devam edecektir.Miletimize değerli katılımcılara, basınımıza sevgi ve saygılarımızı sunuyor, katıldığınız için teşekkür ediyoruz.

KOCAELİ GÖNÜLLÜ KÜLTÜR TEŞEKÜLLERİ PLATFORMU ADINA

KOCAELİ İMAM HATİP MEZUNLZRI DERNEĞİ, YÖNETİM KURULU ÜYESİ

Şener MERAL

Bir cevap yazın