Başörtülü öğrencilere bir zulüm de Mardin’de!

Mardin’in Derik İlçesinde daha önce başörtüleriyle okula devam Cumhuriyet İlköğretim Okulu öğrencisi üç kız, başörtüleri gerekçe gösterilerek okula alınmadı. Daha önce haklarında tutanak tutulup okula devam etmelerine izin verilen 8. sınıf öğrencisi Sena E, 5. sınıf öğrencisi Ayşe D. ve 6.sınıf öğrencisi Mülkiye D, okul idaresi tarafından “amirlerimiz tarafından sıkıştırılıyoruz gerekçesiyle” okula alınmadı.

Mağdur öğrenci velilerinden Burhan E, “Eğitim hakkı Anayasal güvence altında olduğu halde Türkiye Cumhuriyeti kendi koymuş olduğu yasalara ve yönetmeliklere ne kadar bağlı olduğunu bu durumla ortaya koyuyor.”dedi.

Kanunlara uymayan vatandaşların terörist, eşkıya olarak ilan edildiğini belirten Burhan El,”Devlet kanunlara uymadığı zaman hiçbir şey yokmuş gibi davranılıyor. Hani et kokarsa tuzlatılır peki tuz kokarsa… Her halde putunu yemek böyle bir şey olmalı.” ifadelerin kullandı.

Taktığı başörtüsünden dolayı okula alınmayan öğrencilerden Ayşe D,”Doğruyu söyleyeni dokuz köyden kovarlarmış beni de doğru bir davranışımdan dolayı okuldan kovdular fakat bu beni doğrumdan yani örtümden vazgeçiremeyecekler.” dedi.

Mağdur öğrencilerden Sena E,”Bu baskılarla bir şeyler halletmeye çalışmasınlar! ” derken Mülkiye D. adlı öğrenci,”Bunlar her halde başka öğrencilerin de Allah rızası için örtünmelerinden korktular, korkuları boşuna.” şeklinde konuştu.

İLKHA

Bir cevap yazın