Cumhurbaşkanı Gül’ün “sorun fiilen çözüldü” iddiası doğru mu?

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül,  Londra’ya giderken Türkiye gündemine ilişkin uçakta bulunan gazetecilerin sorularını yanıtladı. Gül’ün başörtüsü sorunu nasıl aşılacak sorusuna cevabı şöyle oldu: “Bu konunun çözülmesi gerektiği konusunda kamuoyunda bir mutabakat oluştu sanıyorum. Fiili yanlış fiili olarak da çözülmüş durumda. Özel televizyon yayınında da böyle olmuştu. Fiili uygulama hukuki düzenlemeden önce gelmişti. Bu konuda ilgili hukuki düzenlemenin, ileride bir problem çıkmaması için sakin bir şekilde yapılması doğru olur.”

Görünen o ki, Cumhurbaşkanı Gül, birçok üniversitede yasağın fiilen bittiğini göz ardı ediyor. Birçok kampüs ve derslik başörtülü öğrencilere hâlâ kapalı. Kaldı ki, tüm kampüslerde başörtüsü serbestliği tanınsa bile başörtüsü sorununun aşıldığını iddia etmek ne kadar doğru?

Halen üniversite mezunu birçok başörtülü devlet memuru olarak görev yaptığında başını örtemiyor. Onbinlerce başörtülü memur, öğretmen yada görevli her gün başlarını açmaya zorlanıyor. Ayrıca ortaöğretimde ve ilköğretimde başörtülü öğrencilere yönelik yasak da devam ediyor.

Böylesi bir vasatta Cumhurbaşkanı Gül’ün “sorun fiilen çözüldü” iddiası, “bize daha fazla bu sorunla gelmeyin” demekten başka ne anlama gelebilir ki!

Platform Haber


Bir cevap yazın