Cumhurbaşkanı ve YÖK Başkanı sorun çözüldü diyor ama?

Son günlerde böyle bir algı oluşturulmak isteniyor, başörtüsü yasağının çözüldüğü yönünde. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Londra’ya giderken uçakta bulunan gazetecilere “Bu konunun çözülmesi gerektiği konusunda kamuoyunda bir mutabakat oluştu sanıyorum. Fiili yanlış fiili olarak da çözülmüş durumda. Özel televizyon yayınında da böyle olmuştu. Fiili uygulama hukuki düzenlemeden önce gelmişti. Bu konuda ilgili hukuki düzenlemenin, ileride bir problem çıkmaması için sakin bir şekilde yapılması doğru olur.” şeklinde bir demeç vermişti.

YÖK Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan da konuyla ilgili “Sorun bize göre bitti ve biz artık o işe karışmıyoruz. Artık siyasilerin işidir, onlar yapacaklar. Biz üniversiteler tarafını hallettik gibime geliyor. Üniversite zaten istiyor bunu. Herkesin üniversitelerde başörtüsünün serbest olması konusunda konsensüsü var. Bütün partilerin var, halkımızın da var. Bence bitmiştir. Rektörler arasında da yüzde 98 konsensüs var. Belki bir-iki tane üniversitemiz vardır, bu konuda farklı görüşe sahip. Bence onlar kendileri hallederler bundan sonra.” demecini verdi.

Oysa sorun bir iki üniversiteyle geçiştirilecek gibi değil. Ayrıca başörtüsü yasağı sorununu sadece üniversiteyle sınırlıymış gibi sunup sonra da “işte çözüldü” demek hiç doğru değil!

Halen üniversite mezunu birçok başörtülü kadın, devlet memuru olarak görev yaptığında başını örtemiyor. Onbinlerce başörtülü memur, öğretmen yada görevli her gün başlarını açmaya zorlanıyor. Ayrıca ortaöğretimde ve ilköğretimde başörtülü öğrencilere yönelik yasak da devam ediyor.

Böylesi bir vasatta Cumhurbaşkanı Gül’ün ve eşinin “sorun fiilen çözüldü” ve “ilköğretimde olmaz” demeçleri, YÖK Başkanı’nın açıklamaları “bize daha fazla bu sorunla gelmeyin” demekten başka hangi anlamlara gelebilir ki!

Sorunlar karşısında siyasal bir tavır yerine teknokratça pozisyon alanların elde ettikleri mevkiler adına iktidar karşısında zaman içinde yaşadıkları dönüşümü izlemeye ibretle devam ediyoruz.

Bu demeçlerin önümüzdeki dönem sorunun çözümüne ne tür bir katkı sağlayacağını da birlikte göreceğiz.

Platform Haber

Bir cevap yazın