Bir referandum masalı: YAŞzedeler kendilerini atanlara emanet!

12 Eylül referandumunda propagandası yapılan birçok vaatle ilgili somut adım atılmaması ya da uygulamanın farklılaşması tepki toplamaya devam ediyor. Anayasa değişikliklerinin ardından 12 Eylül darbesi ve YAŞ kararlarıyla ihraç ya da re’sen emekli edilen askerlerin göreve iade talebiyle başvurularını önce YAŞ’a, kabul edilmezse Askeri Yüksek İdare Mahkemesi (AYİM)’e yapmasını öngören model de referanduma destek veren mağdurları hayal kırıklığına uğrattı.

28 Şubat döneminde YAŞ kararlarıyla ilişiği kesilen askerleri çatısı altında toplayan Adaleti Savunanlar Derneği (ASDER) kurucularından Tabip Albay Ahmet Alper, Radikal gazetesine verdiği demeçte düzenlemenin kendi mağduriyetlerini gidermeyeceğini belirterek, “Bu düzenleme mağdurları, YAŞ’ı oluşturan 15 generale kurban etmek anlamına gelir. Çünkü bu kendisini yanılmaz gören bir makam. YAŞ’tan, beklediğimiz sonucu alamayacağız” dedi. AYİM’in de “taraflı bir mahkeme” olduğunu savunan Alper, “Tek yol uyum yasası. Hakkında yargı kararı bulunmayanların özlük hakları iade edilmeli, yargı kararı bulunanların ise itiraz etmesini sağlayacak yasal düzenleme yapılmalı” dedi.

12 Eylülzede askerlerin sözcülerinden, eski Eylül Emeklileri Derneği (EYLÜL-DER) Başkanı re’sen emekli üsteğmen Rahmi Yıldırım da “Sayın Erdoğan samimiyse, yasa çıkarma zahmetine katlanmadan, referandumda verdiği sözün gereğini yerine getirmeli, mahkemesiz ihraç kararlarını kaldırmalıdır” çağrısı yaptı.

Kaynak: İslam ve Hayat / Radikal

Bir cevap yazın