Akyazı 199. hafta: Başörtülü öğrencilere ayrımcılık sürüyor

Ülkemizin sıcak gündem maddelerinden biri olan anayasa tartışması devam ederken, inanç özgürlüğü sorunlarına dair yeni ihlal vakaları yaşanmaya devam etmektedir. YÖK’ün girişimleriyle üniversitelerin büyük bölümü başörtülü öğrencilere yönelik yasakları kaldırırken,bazı işgüzar görevlilerin marifetleriyle yasak uygulanmaya çalışılmaktadır.

Bu olaylardan birinde 4 ay önce peruk takarak Dikey Geçiş Sınavı’na (DGS) giren iki yıllık Açıköğretim İlahiyat Fakültesi öğrencisi Gülsüm Coşkun’un sınavı iptal edilmiştir. Sınav kaydı ‘yok hükmünde’ kabul edilen öğrencinin karşılaştığı muamelenin gerekçesi tam bir karamizah örneğidir. Coşkun’un TBMM’ye yaptığı başvuruyla ortaya çıkan skandalda, iddiaya göre sınav salonundaki öğrencilerden sadece peruk takanların ‘kulak’larını göstermeleri istenmiştir. Kulağı görünmediği gerekçesiyle Gülsüm Coşkun’un bilgileri sınava hiç girmemiş gibi kayıtlardan silinmiştir.Böyle bir işlemin hiçbir yasal-hukuki dayanağı olmadığı halde yasakçı zihniyet varlığını sürdürmeye çalışmaktadır.

Özellikle başörtülü açıköğretim öğrencilerinin maruz kaldığı ayrımcı uygulamalara sıkça rastlanmaktadır.Açıköğretim Fakültesi büroları önünde saatlerce sıra bekleyen başörtülü öğrenciler kayıt yaptıramadan geri dönmekte, öğrenciler kayıt için perukla fotoğraf çektirmek zorunda kalmaktadır. Basına yansıyan haberlere göre AÖF’ten bir yetkili YÖK’ün kararının sadece sınavlara ve üniversitedeki derslere girilmesiyle ilgili olduğunu, kayıtları içermediğini belirterek, “Bize gelen bir yazı olmadığı için kayıtlarda başörtülü fotoğraf kabul etmiyoruz.” demiştir.Dolayısıyla baskıcı-yasakçı anlayış hukuk tanımamakta ısrar etmektedir.

Bir kez daha ifade etmek isteriz ki, inanç özgürlüğünün önündeki tüm siyasi ve hukuki engellerin kaldırılması ve bu konuda istismarın önlenmesinin tek yolu dini özgürlüklerin yeni bir anayasayla güvence altına alınmasıdır.Başörtülü eğitim ve çalışma hakkının korunması için kesinlikle açık bir hukuki düzenleme şarttır.Aksi halde bu tür keyfi uygulamalardan kurtulmamız mümkün olmayacaktır

YAŞ zedeler YAŞ zâdeleremi yem edilmek isteniyor. İktidarın Referandum sonrasında geçen üç aylık sürede somut adımları atmamış olması acaba yaş mağdurlarını YAŞ’ı oluşturan 15 generalemi kurban etmek istiyor. Beyler mağduriyetler devam ediyor duyuyormusunuz! Artık muktedir olduğunuzu ispatlayın.

Zulme uğrayan tüm mazlumların mağduriyetleri bitene dek mücadelemiz devam edecektir.

Gelecek hafta cumartesi saat 12.30’da buluşmak üzere Allaha emanet olun.

Akyazı Başörtüsüne Özgürlük Platformu Adına

Mazlum der Akyazı Şube Başkanı

Burhan ÇİMŞİT

Bir cevap yazın