Başörtülü Büşra okula alınmıyor

Tarsus Dr. Lütfi Kolukırıkoğlu İlköğretim Okulu’nda 6/C sınıfı öğrencisi  Büşra Uzunselvi’ye yönelik idari baskılar ve yasakçı uygulamalar devam ediyor. Okul idaresi önce Büşra Uzunselvi ile ilgili tutanak tuttu, kınama cezası verdi. İlk tutanak ise yasal olmayan başka bir uygulamanın yapıldığını ortaya çıkardı.

Tutanakta “Büşra Uzunselvi hakkında “Başörtüsü ile derse girmesi nedeniyle ısrar etmektedir. 23. 11. 2010 tarihinde okula başörtüsüyle gelmesi ve derse böyle girmek istemesi üzerine okul idaresince derslere alınmamıştır” diye yazıyordu ve tutanağın altında Okul Müdürü Cavit Aydemir ve Müdür Yardımcısı Hidayet Uzunselvi’nin imzası var. Oysa ki böyle bir uygulama ilköğretimle ilgili hiçbir yönetmelikte yer almadığı için suç teşkil ediyordu.

Bunun üzerine ise Büşra’nın velisi Yalçın Uzunselvi kızının okula alındığını ama derse sokulmayarak arkadaşlarından tecrit edildiğini söyledi.

Bu tuhaf uygulamanın okula gelen bir polis memurunun fikri olduğunu söyleyen Baba Yalçın Uzunselvi, sözlerine şöyle devam etti: “Bu zorba uygulama yapılmadan önce okul yönetimi bana Valiliğin kesinlikle kızımın başörtüsü ile okula alınmaması yönünde talimat aldıklarını söylediler. Ben ‘Kızım sınıfından çıkmayacak bunun hiçbir yasal dayanağı yoktur’ dedim. Bunun üzerine okul yönetimi, okula polis çağırdı. Gelen sivil ve resmi polis ekipleri müdürün odasında bana telkinde bulundular. Sivil polislerden bir memur, ‘Başörtüsü nerde Allah’ın emridir. Kur’an’da böyle bir şey var mı! Haydi göster. Burada okul ve okulun düzenini ve huzurunu sen bozuyorsun. Bu şekilde gelmesi yasaktır. Al kızını evine git.

Ben bu okulda öğrenci velisi olsaydım çocuğumun sınıfına böyle başörtülü bir öğrenci gelseydi, diğer öğrencilerin velilerini toplar bu duruma tepki gösterirdim. Öğrencilerin başörtülü bir öğrencinin sınıfından ayrı bir sınıfta ders görmeleri için velilerle birlikte idareden talepte bulunurduk.’ dedi ve ‘başka sınıfta ders görme’ sözünü üç kez tekrarladı. Bu sözlerden sonra okul yönetimi bu uygulamaya başladı.”

Okul idaresinin uygulamayı sürdürmesi üzerine baba Yalçın Uzunselvi, okul idaresinden derse alınmamayla ilgili gerekçeli karar istedi ama henüz kendisine cevap verilmedi.

(DOĞRU HABER GAZETESİ / 26 Kasım 2010)

Bir cevap yazın