Kredi borçluları ikiye katlandı

Tüketiciler Birliği Genel Başkanı Nazım Kaya, takipteki kredilerin, kriz dönemine gelen son iki yılda yüzde 100’den fazla artış gösterdiğini belirterek, bu şekildeki tüketici kredileri ve kredi kartı borçlarının da yeniden yapılandırılması gerektiğini bildirdi.

Kaya, yaptığı açıklamada, tüketicilerin, 2008 yılında baş gösteren ekonomik kriz sebebiyle gelir kaybı yaşadığını söyledi. Bu dönemde tüketicilerin, temel ihtiyaçlarını dahi kredi kartı ile temin etmenin yanında biriken borçlarını ödeme noktasında zora düştüğünü anlatan Kaya, 2009 yılında 5915 sayılı yasa ile getirilen yapılandırmanın dar kapsamlı tutulmasından dolayı talep görmediğini, tüketicilerin kredi kartına olan borç birikimi ve takibe alınan borçlarının artarak devam ettiğini söyledi.

Krizin borç sarmalına sürüklediği tüketicilerin, aldıkları konut, taşıt veya ihtiyaç olmak üzere tüketici kredilerini de ödemekte sorunlar yaşadıklarını ifade eden Kaya, şöyle konuştu: ‘’Kredi borçları tüketicinin kabusu haline gelmiştir. Takipteki krediler, kriz dönemine gelen son iki senede yüzde 100’den fazla artış göstermiştir. Kredi kartı borçları kriz nedeni ile sürekli artış gösterdiği gibi, 2007 yılında takibe alınan borç oranı yüzde 8 iken bugün itibariyle yüzde 10’un üzerindedir.

Kredi kartı borçları kriz sürecinde daha çok olmasına karşın tahsili zor alacakların varlık yönetim şirketlerine devri ve birçok tüketicinin servetlerini kaybetme pahasına borçlarını ödeme arzusu nedeniyle, kredi kartının tüketiciye maliyeti resmi rakamların çok üzerindedir.’’

Kriz sürecinin akabinde düşünülen yapılandırma çalışmalarında, kredi kartı ve kredi borçlarının da yer alması gerektiğinin altını çizen Kaya, ‘’Kredi kartı ve kredi borçlarına yeniden yapılandırma ile tüketicinin rahat nefes alması sağlanmalıdır’’ diye konuştu.

Kaynak: Yeni Asya

Bir cevap yazın