“Kanun varken kalkıp Kur’an’a mı bakacağız?”

Eskişehir’de Ulusal Kanal Eskişehir Temsilciliği tarafındandüzenlenen  ‘Laiklik ve Türban’ konulu konferansta, Kur’an-ı Kerim ve başörtüsü hakkında konuşan Şule Perinçek, ”Türban Kur’an’da var mı diyorlar? Olsa ne olacak. Baş örtüsü için Kur’an’a baksak ne olur, bakmasak ne olur? Bizim kanunumuz varken Kur’an’a mı bakıcaz?” dedi. Perinçek, ”Bizim medeni kanunumuz, ceza kanunumuz var, üniversitelerimizin yönetmelikleri var, kalkıp var mı yok mu diye oralara, Kur’an’a mı bakacağız, bizim kanunumuz var, tabiî ki ona bakacağız.” şeklinde konuştu.

Kemal Alemdaroğlu ise başörtüsünü ‘sıkma başa’ benzeterek, “Ben üniversiteye başladığım ilk yıllarda kesinlikle türban problemi yoktu. Türkiye´nin dört bir yanından gelen kız öğrenciler rahat bir şekilde okullarını bitirdiler. 1980 yılında daha doğrusu milli görüş fikri ortaya çıktı zaman ‘sıkma baş’ olayı çıktı. Daha sonra YÖK kuruldu.” ifadesini kullandı.

Anadolu Üniversitesi Öğretim Görevlisi Prof Dr. İhsan Güneş de başörtüsünü faşizme giden yol diye tabir ederek, “Türban, teokratik faşizme giden ve kadınları bireylikten çıkarıp köleliğe sürükleyen bir sistemin simgesidir.” diye konuştu.

Kaynak: İslami Gündem

Bir cevap yazın