Ağrı’da 3 ilköğretim öğrencisi başörtülü diye okula alınmadı

Ağrı’da eğitim hakkı elinden alınarak mağdur edilen üç öğrenci, Zeynep, Esma Nur ve Şüheda Babayiğit, onlar bir yuva gibi gördükleri 15 Nisan İlköğretim Okulu’ndan kırk beş gündür uzak bırakılmış ve hakları ellerinden alınmış öğrenciler. Kızının Allah’ın emri olan örtüyü yasaların, eğitimi için kendisine tanınmış haklar doğrultusunda sürdürmek istediğini söyleyen Zeynep ve Esma Nur’un Babası Selim Babayiğit; “Benim kızlarım Allah’ın emrini yerine getirmek istediler. Yasaya baktığımızda herhangi kısıtlama ve yasak yok ben de bundan dolayı destek verip isteklerini yerine getirdim.

Okul yönetimine bu isteği dile getirdim olmaz alamayız, Milli Eğitim bize söylesin alalım dediler. Ben de yasak değil ki Milli Eğitim bu yönde bir girişim yapsın, çocukların hakkıdır ve bu hakkını kullanmak istiyorlar şeklinde savunma yapmama rağmen yine de almadılar.

Görüştüğüm okul idaresi, ‘devlet güçlüdür, akıllı olun bu güçle baş edemezsiniz tarzda tehditvari konuşarak bu hakkımızdan vazgeçmemizi’ istediler. Kızlarım bir gün bu şekilde eğitim aldılar ve o gün içerisinde de kızlarımı çok rahatsız etmişlerdi. Beden Eğitimi hocası öğrencilere bahçede ders işlettirirken kızım Esma Nur için ‘çocuklar buna yaklaşmayın yoksa size de bulaşır’ şeklinde bir aşağılama içerisine girmiş. Ondan sonraki gün de okula giden kızlarımı içeri almayarak eve gönderdiler. Biz bu hakkımızdan vazgeçmiyoruz, gereken hesabı soracağız. Şuanda Milli Eğitim Müdürlüğüne ve savcılığa dilekçe verdik, Milli Eğitimden olumsuz yanıt geldi, savcılığa vermiş olduğumuz dilekçenin cevabını ise bekliyoruz” dedi.

Kaynak: İLKHA

Bir cevap yazın