AK Parti geri adım attı, savunma bütçelerinde gizliliğe devam

AK Parti hükümetinin altı yıl sonra Meclis’e getirdiği savunma bütçelerinin kontrol altına alınması yasa tasarısında gizliliği kaldırmaması “kendi topuğunu sıkmak” olarak yorumlandı. Taraf yazarı Lale Kemal 6 yıl sonra Meclis’e getirilen Sayıştay Kanunu’nnda son dakikada yapılan değişiklikle Ak Parti’nin kendini topuğundan vurduğunu iddia etti.

Askeri harcamaların şefaf bir şekilde yapılmasını öngören yasa beklenirken, yapılacak kontrollerde alınan sonuçların kamuoyundan saklanmasına dokunulmaması tepkilere neden oldu.

Meclis’in 2004 yılında, AB’nin demokratik kriterlerine uyum çerçevesinde Anayasa’nın 160. maddesinde yaptığı bir değişiklik, Sayıştay Kanunu’nun da çağdaş hale getirilmesini tetikledi. 160. Madde ile, TSK’nın tekeline aldığı ama aslında devlete ait olan bina gibi taşınmazlar ile silah araç ve gereçler yani taşınır mallarının denetlenmesi üzerindeki gizlilik hükmü kaldırılarak, bu taşınır ve taşınmaz malların da Sayıştay denetimine tabi olmasının önü açıldı.

Altı yıl sonra, nihayetinde Sayıştay kanun teklifi, ekim ayında Meclis Genel Kurulu’nda tartışılmaya başlandı. Bu tartışmaların daha başında, hem de çağdaş bir Sayıştay yasasının hazırlanmasında çok önemli emeği olan iktidardaki AK Parti’nin, teklifin 2. maddesinde yaptığı değişiklik, yasanın yara almasına yol açtı.

Bu değişiklik ile artık TSK dâhil hiçbir kurumun, harcamalarında yapacakları olası israfları önlenemeyecek.

Bir cevap yazın