Zafer Üskül; kamuda, ilk ve ortaöğretimde başörtüsü yasağını savundu

AK Parti vekili ve Meclis İnsan Hakları İnceleme Komisyonu Başkanı Zafer Üskük, yeni anayasa ve başörtüsü tartışmasında Radikal gazetesine görüşlerini aktardı: “Kamu görevi yapanlar etnik ve dinsel inançlarını ortaya koyan hiçbir işareti taşımamalı. Bu ilke sorunu çözer. ‘Kamu görevlisi’nin tanımı yapılmalı.” dedi.

HİZMET VERENE YASAĞI SAVUNDU

Zafer Üskül, Radikal’e verdiği demeçte hizmet alan-hizmet veren ayrımının çözüm olacağını iddia ederek “Kamu görevini yapanlar bütün yurttaşlara eşit mesafede duracaksa, nötür olmaları, kendi kişiliklerini, kişisel düşüncelerini, tercihlerini, etnik kökenlerini, dinsel inançlarını ortaya koyan hiçbir işareti taşımamaları gerekir. Bu ilke sorunu çözer. Bu tanımlar, devletin hak ve özgürlükleri, güvenceler doğru konulduğu zaman yetkiler doğru belirlendiği zaman sorunlar çözülür. Sonuçta yine Anayasa Mahkemesi olacak. Anayasa Mahkemesi bu temel ilkelere bakarak kararlarını verecek yine.” dedi.

İLK VE ORTAÖĞRETİMDE BAŞÖRTÜSÜ OLMAZMIŞ

Zafer Üskül, ilköğretim ve ortaöğretimde öğrencilerin başörtüsüyle okula girmesine karşı olduğunu söyledi. “Türbanlı öğrenci olmaz” diyen Üskül, toplumda böyle bir talebin olmadığını da savundu.

Üskül, “Devlet o çocukları alır” açıklamasını anımsatılınca “Bunun ben koşullarını belirttim. Devlet hangi koşullarda alır yasada yazılı. Çocuğa baskı var mı, şiddet uygulanıyor mu, hakları ortadan kaldırılıyor mu? Okula gönderilmiyor olabilir. Sadece eğitim hakkını engelliyor değil onun da ötesinde baskılar da varsa…” dedi.

Platform Haber

 

 

Bir cevap yazın