HAMAS’ın kuruluşunun 23. yıldönümü ümmete hayırlı olsun

Hamas Hareketi, kuruluş yıldönümü vesilesiyle Gazze şehrinde düzenlenecek kutlamalar öncesi yayınladığı basın açıklamasında, Filistin halkına ve İslam ümmetine verdiği sözlerden geri adım atmayacağını, Filistin halkının temel ilke ve sabitelerinden asla taviz vermeyeceğini, Filistin halkının birlik ve beraberliğini korumak için çalışacağını vurguladı.

Hamas, Şeyh Ahmed Yasin ve arkadaşları tarafından başlatılan ilkelere hala bağlı kaldığını, uzun yıllara dayalı çabaların ardından kurulan Hamas’la, Filistin topraklarında İslami kültürün, toplumsal barışın ve Siyonist işgalciyi yok etme düşüncesinin yaygınlık kazandığını belirtti.

Bir çok kişinin, Hamas’ın sadece birkaç gün dayanacağını ve direnişe son vermek zorunda kalacağını düşünerek yanıldıklarını ifade eden Hamas, direnişin her türlüsünü gelitştirerek, İsrail’i tanıma, İsrail’le müzakere ve halkın hakları üzerine pazarlığa girmeyi reddettiğini kaydetti.

Direnişin, işgale karşı yürütülen meşru bir hak olduğunu savunan Hamas, bir tek zerresinden taviz vermeden tüm Filistin toprakları kurtarılıncaya kadar direnişe devam edeceğini ilan etti. Açıklamasında Filistinli mültecileri ve Kudüs’ü de unutmayan Hamas, tüm mültecilerin vatanlarına dönme hakkına sahip çıktığını, Kudüs’ün de Filistin devletinin başkenti olacağını, şuanda yürütülen Kudüs’ü Yahudileştirme çalışmalarının fiyaskoyla sonuçlanacağını belirtti.

Hamas, “İşgal hapishanelerindeki esirler, başımızın tacıdır. Onları kurtarmak için çalışmak, dini ve ulusal bir görevdir. Başları dik olarak hapisten çıkıp ailelerine kavuşuncaya kadar onları terk etmeyeceğiz” dedi.

23. yıl açıklamasında 3 yılı aşkın bir süredir devam eden bölünmüşlüğe de dikkat çeken Hamas, Fetih Hareketi’ne işgal rejimiyle yürüttüğü güvenlik işbirliği ve müzakereleri durdurarak, Filistin’in birlik ve beraberliği için elbirliğiyle çalışmaya davet etti.

Hamas son olarak, Filistin halkını yalnız bırakmayan Filistin davasına desteğini esirgemeyen herkese teşekkür etti.

İSRA HABER

Bir cevap yazın