Çözüm için yine yeni anayasayı işaret etti

Başbakan Tayyip Erdoğan, Muş Alparslan Üniversitesi’ni ziyaret ederek, öğrencilere hitap etti. Erdoğan’ın konuşma yaptığı salonda başörtülü öğrenciler dikkat çekerken, Erdoğan’dan önce kürsüye çıkan Rektör Nihat İnanç, konuşmasında, başörtüsü serbestliği için yasal düzenleme istedi. İnanç, “Şu anda kanuna bir yasak yok ama, kanuni düzenlemenin keyfilikleri önleyeceğine inanıyorum. Yasak uygulayanlar, şu anda suç işliyorlar. Maselef bir dönem keyfi ideolojik ve maalesef kanunsuz bir şekilde bu yasak uygulanmıştır. Şu anda da bazı yerlerde uygulanmaktadır” diye konuştu.

Daha sonra kürsüye çıkan Erdoğan’ın mesajları şöyle : (Rektöre) Ben de katılıyorum aslında suç işliyorlar. Ama suç işlediğinin kararını verecek olan merciiler, onlar da milletin maşeri vicdanında suç işliyorlar. Çünkü bugüne kadar onlar da ne yazık ki hakkı teslim etmediler. Hep yanlış kararlar verdiler. Batıda gidip istediğin gibi okuyacaksın. ABD’de Avrupa’da Japonya’da her yerde okuyacaksın. Ama kendi ülkende okuyamayacaksın. “Öz yurdunda garipsin öz vatanında parya” böyle bir durum var.

“BENİM DE YAVRULARIM OKULA SOKULMADI”

Bu ülkede yıllar yılı özgürlükler adına konuşanlar yavrularımızı okula sokmadılar. Ben öyle bir babayım. Benim de yavrularım okula sokulmadı. Bunun çilesini ben de çektim. Bu çileyi çeken bir insan olarak, aynı çileyi bu ülkenin evlatlarına çektirmeyiz. İşte bu mücadele. bunun mücadelesi. İnşallah 12 Haziran’dan sonra yepyeni bir anayasanın adımlarını atacağız. Şu anda biz çağrımızı yaptık ve hazırlıklarımızı yapıyoruz. 12 Haziran’dan sonra oturup konuşacağız. Burada birinci derecede unutmayın eğitim var; özgürlükler var. Daha ileri demokrasi var. Bunu başarmak zorundayız. Ama bu tabi ki lafla olmuyor. Bu yürek istiyor yürek. Kadromuzda bu yürek var ve biz bunu er veya geç başaracağız.

“SABIR” DEDİ

Ama öyle başarmalıyız ki bu süreç inşallah tereyağından kıl çeker gibi olsun. Biz gerilim istemiyoruz. Bugüne kadar sabrımızın arkasında yatan hep bu olmuştur; gerilim olmasın. Gerilim olmadan bunu yapalım. Bakın şimdi Muş Üniversitesi’nde buyurun başı örtülüsü başı açığı burada ne var. Kıyamet mi koptu? Yok. Ama tüm akademisyenlerimiz, bu noktada gösterdikleri anlayışla, bu yavrularımızın geleceğini aydınlattılar. Ama yine aynı şekilde şu anda öyle üniversiteler var ki halen bakıyorsunuz direniyorlar.

Kaynak: Tevhid Haber

Bir cevap yazın