TÜSİAD: Üniversitelerde başörtüsü serbest olmalı

TÜSİAD Başkanı, başörtüsü konusunda ” Üniversitelerde başörtüsü kesinlikle serbest olmalı” dedi. TÜSİAD Başkanı Ümit Boyner; o günkü tartışmaları, özel hayatını, TÜSİAD’ın yeni anayasa çalışmalarını ve Ergenekon davasını içine alan geniş bir yelpazede Zaman Pazar’da Ayın Konuğu oldu. Kendilerine yöneltilen eleştirileri, başörtüsü özgürlüğü hakkında ne düşündüğünü, en büyük tutkusu su altı filmlerini, emeklilik planlarını içtenlikle anlattı.

İşte o röportajın ilgili kısımı:

Patırtı koparan bir mesele de başörtüsü yasağı. Bu türlü açılımlara kim girişirse bir darbe ya da muhtıra ile karşı karşıya geliyor. Başörtüsü yasağına nasıl bakıyorsunuz?

Çok net söyleyeyim, üniversitede başörtüsü yasağı savunulacak bir şey değil. Bunu bugün kim savunabilir bilmiyorum.

Peki ne yapılmalı o zaman çözüm olarak?

Üniversitede serbest dersin olur biter. Zaten oluyor herhalde. Benim üvey babam üniversitede hoca, onun dersinde bir sürü türbanlı talebe var o alıyor.

Başörtüsü konusunda ‘Kamuda da başörtüsünün tartışılmasına alışmamız gerekecek’ dediniz. Çok tartışıldı. Üniversitenin dışındaki tartışmalarada mı açıklık getiriyorsunuz?

Başörtüsü kamuya nasıl yansıyacak diye bir soru geldi. Bence tartışılması gereken böyle bir nokta var dedim. Türbanlı olarak üniversite eğitimi aldıktan sonra genç kızlarımızın tabii ki istihdam içindeki yerleri de tartışılmak zorunda. TÜSİAD bu konuda bir görüş geliştirmiş değil. Çok zor bir konu bu. Kamuda şurda mı olsun, burada mı olsun? Çok şekilci şeylere giriyor bu. Ben o tartışmayı çok sevdiğimi söyleyemeyeceğim. Özünde özgürlükleri esas alalım tabiî ki.

Eğitim ne kadar herkesin hakkıysa iş bulabilmek de herkesin hakkı. Türkiye’de biz kadının iş gücüne katılımının azınlığından şikayetçiyiz, yüzde 23 dünyada çok gerilerde olan bir oran. Burada sanki, ‘Aman ha bu da gündeme gelir ha dikkatli olalım.’ Demiştim gibi yorumlayıp beni eleştirenler oldu biliyorsunuz. Oysa öyle bir şey söylemeye çalışmadım. ‘Bu da tartışılması gereken bir konu’ dedim. Bu başörtüsü tartışmaları ileride kalmayacak. Diğer taraftan üyelerde de ‘ne şimdi biz TÜSİAD olarak bunu mu savunuyoruz?’ diyen de oldu. ‘Bir tartışalım şu konuyu’ dediğim zaman bile hemen kaşlar kalkıyor. Bu konuyu yukarıdan biri çözmeyecek biz oturup kendimiz çözeceğiz. Bu anlayış çok önemli diye düşünüyorum.

Türkiye’nin bu meseleyi çözeceğine inanıyor musunuz?

Tabii inanıyorum. Her şeyi çözeceğiz. Zaman içinde çözeceğiz. Ben öyle ümitsiz değilim. Yara bere içinde kalacağız biraz ama çözülecek.

Peki darbe olur mu bu sorun çözüldüğünde?

Hayır olmaz. Ben uzun zamandır darbelerin geride kaldığını söylüyorum. Ama ben açıkçası toplumun böyle bir şeyi kabul edeceğini veya darbeyi tasvip edeceğini kesinlikle düşünmüyorum. Ben uzun zamandır bunu ümit ediyorum.

Zaman/ Dünya Bülteni

Bir cevap yazın