Akyazı 202. Hafta: Yasaklar özel sektörde de var!

Ülkemizde yasaklar kimleri memnun etmek için? Halkı müslüman olan ülkemizde başörtüsü yasağı, namaz kılma yasağı, kuran kurslarında yaş sınırı yasağı ve inanç özgürlüğündeki yasaklar neden? Bilinmelidir ki insanlar inandıkları gibi yaşayarak mutlu olurlar. Bir veli çocuğunu inancının gereği başörtüsüyle ilköğretimde, lisede, üniversitede özgürce evladını okutamıyor. Başörtülü bir kadın başı açık olan bir kadın gibi tüm kurum ve kuruluşlarda istedikleri gibi istifade edemiyor, hatta kışla kapısına dahi yaklaştırılmıyorsa nerede kaldı hak ve adaletli sosyal devlet.

Özel sektörde çalışmasına rağmen namaz kılma engeline takılıyor. Çocuğuna istediği yaşta dininin gereklerini öğretmede yaş sınırlarımısı getirilmesi, insanların temel ihtiyaçlarını karşılamak için çöpten ekmek, pazar yerinden atık toplamaya devam ediyorsa, emeklisi, işçisi ve asgari ücretlisi sefalet bir ücret alıyorsa, bundan daha büyük bir zalimlik yoktur. On yıllardır demokrasi laiklik ve kemalizm adına rejimi kendi menfeatleri doğrultusunda kullananlar ister sivil ister askeri sorumlular muhakkak yargılanmalıdır. Kastı olanlar cezasız kalmamalıdır.

Dünya basınında yansıyan haberler, başörtüsü yasağının Azerbaycan’da da hortlatıldığı görülmektedir. Azerbaycan milli eğitim bakanı Misir MERDANOV’a tavsiyemiz şudur. Eğer açıklamalarınızdaki gibi bende müslümanım diyorsanız, müslüman gibi davranın ve islamın emri olan başörtüsü yasağını okullardan kaldırın. Bir müslüman, Kuran’ın hükmü olan başörtüsüne yasak getiremez.

Halkı müslüman olan ülkemize hicret edip uzun süredir misafirimiz olan Çeçenistan baş kadı’sı şemsuddin BATUKAYEV İstanbul’da gözaltına alındı. Hiçbir gerekçe sunulmayan bu tutuklamadan endişe duyuyoruz. BATUKAYEV’in başka bir ülkeye sürgün edilmesini istemiyoruz. Ülke yetkililerimizde bu olay hakkında geniş bir açıklama yapılmasını talep ediyoruz.

Tüm dünyada zalimliğin bittiği günler temennisiyle gelecek hafta cumartesi günü saat 12:30’da buluşmak üzere Allah’a emanet olunuz.

Akyazı Başörtüsüne Özgürlük Platformu Adına

Mazlum der Akyazı Şube Başkanı

Burhan ÇİMŞİT

 

Bir cevap yazın