Ahmet İnsel: Genelkurmay yeter artık!

Genelkurmay Başkanlığı’nın Türk dili üzerine ‘taraf’ olduğunu belirtiği Cuma günkü açıklaması üzerine tepkiler artıyor. Radikal gazetesi yazarı Ahmet İnsel de “Yeter Artık!” başlıklı yazısında hem Genelkurmay Başkanlığı’nı, hem de siyasileri eleştirdi ve Genelkurmay’ın suç işlediğini belirtti.

Ahmet İnsel yazısında şunları söyledi;

“TSK bildirisi üniterliğin, ulus-devletin ve laikliğin temel direğinin dil birliği olduğunu iddia ederken, tarihsel ve siyasal olarak yanlışlanabilir bir değerlendirme yapmakla kalmıyor. Vahim bir suç işliyor. Bu konuda kendisinin taraf olduğunu ilan ediyor. Dolayısıyla TSK temsilcilerinin bu konudaki öznel değerlendirmesini paylaşmayanlar, siyasal parti temsilcileri, dernekler, meslek odaları, sendikalar ve birey olarak yurttaşlar, TSK açısından karşı taraf olmuş oluyorlar. Silahlı kuvvetlerin evrensel dilinde karşı taraf, düşmandır.

‘Dilimiz’ konusunda taraf olduğunu ilan ederek, yurttaşların, sivil toplum kuruluşlarının ve siyasi partilerin bu konudaki serbest tartışma ve değerlendirme hakkını, tehdit yoluyla ihlal ediyor. Hükümetin ve TBMM’nin yetkisini kısıtlıyor. Askeri Ceza Kanunu’nda açıkça yer alan bir suçu işliyor.

HERKESE YÖNELİK

Sadece Kürtlere değil, aynı zamanda kendilerine de yönelik işlenen böyle bir suç karşısında, hükümet ve anamuhalefet partisinden bir ses çıkmadı. Bir tek AKP adına Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik’ten sert ve bütünüyle yerinde bir tepki geldi. Dolayısıyla hükümetin ve anamuhalefet partisinin yapmadıklarını yapmak yurttaşların üzerine düşüyor.

Söz konusu TSK bildirisiyle ilgili suç duyurusu Ankara Başsavcı Vekili’ne dün saat 13.30’da teslim edildi. Bunun yanında, yandaki sütunda yer alan, ‘Biz de Genelkurmay’ı Uyarıyoruz’ başlıklı metin internet ortamında tüm yurttaşların imzasına açıldı.

Türkiye’de Kürtçenin konumu hakkında tartışmayı, müzakereyi kısıt altında tutmak ve bunu silahların gölgesinde ve askeri marş eşliğinde yapmak, sadece ceza yasasına göre suç değildir.

Bu ülkede yalnız Türkler ve Kürtlerin değil, tüm farklı etnik, dinsel ve siyasal kimliklerin beraber yaşamaya devam etmelerini imkânsız kılacağı için, sonuçları herkes için son derece ağır olacak bir siyasal sorumsuzluktur.

Tehlikenin farkında mısınız?”

Kaynak: Yazının Tam metni Radikal


Bir cevap yazın