‘Biz de Genelkurmay’ı Uyarıyoruz’ kampanyası

Genelkurmay’ın internet sitesinde yerel yönetimlerde ‘iki dilin’ kullanılması tartışmalarına ilişkin yayınlanan basın açıklaması ile ilgili olarak suç duyurusunda bulunuldu. Aynı konuda “Biz de Genelkurmay’ı Uyarıyoruz” başlıklı bir imza kampanyası başlatıldı.

Söz konusu eylemin Askerî Ceza Kanunu Md. 148/C ve E’ye göre cezalandırılması istemiyle, Ahmet İnsel, Ali Bayramoğlu, Aydın Engin, Baskın Oran, Cengiz Aktar, Cengiz Algan ve Gencay Gürsoy’un imzalarıyla Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na Genelkurmay Başkanlığı hakkında suç duyurusunda bulunuldu.

www.genelkurmayasucduyurusu.org internet sitesinde imzaya açılan “Biz de Genelkurmay’ı Uyarıyoruz” başlıklı metin şöyle:

“Ülkemizde askerî darbe ve muhtıra için 27 Mayıs’tan beri tercih edilen Cuma günü (17 Aralık 2010), Genelkurmay internet sitesinde “basın açıklaması” adı altında yine emredici görüşlere rastlanmıştır.

Yerel yönetimlerin Kürtçeyi resmî dilin yanı sıra ikinci bir dil olarak kullanma tartışmaları siyaset düzleminde sürmektedir. Bu tarihini şaşırmış (anakronik) askerî müdahale, TBMM’nin yetkilerini gasp için talihsiz bir çaba, umutsuz bir meydan okuma girişiminden ibarettir. Türkiye 28 Şubat ve 27 Nisan gibi askerî disiplinsizlikleri ve suçları çoktan tarihe gömmüştür.

Dahası, demirbaşında silah bulunan kimi devlet memurları tarafından tehdit edici bir üslupla yayınlanan ve son paragrafında böyle yapmaya devam da edeceğini ilan eden bu müdahale, Askerî Ceza Kanunu Md. 148/C ve E’ye göre “1 aydan 5 yıla kadar hapis” gerektiren bir suçtur. Bu suçun duyurusu Cumhuriyet Savcılığı’na yapılmış bulunmaktadır.

Siyaset, dil veya edebiyatla uğraşmak Genelkurmay’ın üzerine vazife değildir. Bu devlet kurumunun tek vazifesi, Hükümet ve TBMM’nin talimatları doğrultusunda ülkemizi yurt dışına karşı savunmaktan ibarettir.”

Kaynak: Ntvmsnbc.com

Bir cevap yazın