Yargıtay şimdi de özerklik talebi için devrede!

Demokratik Toplum Kongresi (DTK), Kürt sorununda önemli bir çözüm projesi olarak görülen “Demokratik Özerklik” projesinin taslağını hazırladı.

Taslakta, Mezopotamya’nın en eski halklarından biri olan Kürtlerin imha ve inkar politikaları sonucu soykırım tehlikesi ile karşı karşıya olduğu belirilerek, “Ulus devletçi anlayışlar, Kürdistan’ı kendi uluslaşmalarının yayılma alanları olarak görmekte ve bunun için görülmedik baskı, istismar ve asimilasyon yöntemleri uygulanmaktadır. Kürtlerin bu insanlık dışı amaca karşı kutsal direnişleri olmazsa, insanlığın kök hücresi gibi olan bu halk gerçekliği yok olmakla yüz yüze kalacaktır” tespiti yapıldı.

SAVCILIK VE YARGITAY DEVREDE

İlk olarak Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı, Demokratik Toplum Kongresi’nin (DTK) düzenlediği Demokratik Özerklik Çalıştay’ında hazırlanan taslak hakkında inceleme başlattı.

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı da Demokratik toplum Kongresi’nin hazırladığı özerklik taslağıyla ilgili bir inceleme başlattı. Yaşanan gelişmeleri internet sitesinde yaptığı bir açıklamayla duyuran Yargıtay Başsavcılığı, DTK ve isim vermeden BDP arasında bağ bulması halinde gerekli işlemleri yapacağını duyurdu.

Bir cevap yazın