Referandumda öyle, taslakta böyle

Milli Savunma Bakanlığı, Genelkurmay Başkanı ve kuvvet komutanlarının görev suçu işlemeleri halinde Yüce Divan’da yargılanmalarını öngören anayasa maddesinin uygulanabilmesi için uyum yasası taslağını hazırladı. Ancak Başbakan Erdoğan’a sunulan taslağın yasalaşması durumunda generallerin yargılanması neredeyse imkânsız hale geliyor.

Bugün gazetesinin haberine göre taslakta Genelkurmay Başkanı ve kuvvet komutanlarının yargılanmasına en üst rütbelisi tümgeneral olan bir heyet karar verecek. Haberi yalanlamayan Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, “Kanun Meclis’te görüşülecek. Karar Meclis’indir” dedi.

Üstü hakkında karar verecek

Mevcut uygulamada Yüce Divan kovuşturmalarını Cumhurbaşkanı, Başbakan ve Bakanlar için TBMM yapıyor. Milli Savunma Bakanlığı’nın taslak yasalaşırsa, komutanların Yüce Divan’a sevkine askerî kurumlar karar verecek. Genelkurmay Başkanı ve kuvvet komutanları için hazırlanacak fezleke, Askerî Yüksek İdare Mahkemesi ve Askerî Yargıtay üyelerinden oluşturulacak komisyona gelecek. En üst rütbeli üyenin tümgeneral olacağı heyet, orgeneral olan komutanın Yüce Divan’a sevkine gerek olup olmadığına karara bağlayacak. Heyet, Yüce Divan’a götürülecek durum olmadığına kanaat getirirse komutanlara yargılama yolu kapanacak, karara karşı itiraz mekanizması da bulunmayacak.

Taslağın aynen kabulü durumunda Anayasa değişikliğinin boşa çıkacağı ifade ediliyor.

(Melih Altınok / Taraf)

Bir cevap yazın