HÜKÜMET, İSRAİL’LE ARAYI DÜZELTMENİN PEŞİNDEYMİŞ

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, ”İsrail ile barışma niyetimiz var. Bütün ülkelerle barıştan yanayız” dedi.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, 2008’e kadar olduğu gibi İsrail’le ilişkileri iyileştirmek istediklerini, ancak bunun tek taraflı iradeyle olamayacağını belirtti. Türkiye’nin İsrail ile ilişkileri düzeltmek için şart koştuğu özür dileme ve tazminat ödemeye işaret eden Davutoğlu;” İsrail de Türkiye ile ilişkileri düzeltmek istiyorsa yapması gerekenler bellidir.” ifadesini kullandı.

Davutoğlu konuyla ilgili şöyle konuştu: “İsrail ile barışma niyetimiz var. Bütün ülkelerle barıştan yanayız. Arabuluculuk yürüttüğümüz bir ülkeyle ilişkilerimizin kötü olmasını niye isteyelim. Karşıdan da aynı irade gelmeyince zorluk yaşıyoruz. Bizde irade var ama karşı tarafta irade oluşturmak çok zor.”

NET CEVAP VERMEKTEN KAÇINDI

Diğer yandan Davutoğlu, İngiliz Financial Times (FT) gazetesine verdiği demeçte “Özür ve uluslararası soruşturma talepleriniz kabul edilmezse İsrail ile diplomatik ilişkileri kesme niyetinde misiniz?” sorusuna kesin bir dille cevap vermezken, “Şimdi ortada bir soru var. Kim öldürdü, neden öldürdü ve bu suçun sonuçları ne olacak?” ifadelerini kullandı.

Davutoğlu, gazetenin konuyla ilgili ısrarlı sorularına net bir cevap vermeyerek, şu ifadeleri kullandı: “Öncelikle normalleşme olmayacaktır. İlişkilerimiz kesinlikle bizim tarafımızdan, tüm perspektiflerden yeniden gözden geçirilecektir”

Bir cevap yazın