Mavi Marmara İstanbul’da

İHH İnsani Yardım Vakfı tarafından Sarayburnu’da düzenlenen törenle, ”Mavi Marmara” gemisi vatandaşlar tarafından ”Mavi Marmara” şarkısı eşliğinde coşkuyla karşılandı. Gemi limana yanaşırken, törene katılan bazı vatandaşlar, gözyaşlarını tutamadı. ”Mavi Marmara” gemisinin üzerine saldırıda şehit olanların resimlerinin de asılı olduğu görüldü.

Sarayburnu’nda düzenlenen karşılama törenine, İHH Başkanı Bülent Yıldırım, Başpiskopos Hilarion Capucci, gemide şehit olanların aileleri ve ”Mavi Marmara” gemisiyle Filistin’e yardım götüren gönüllüler katılıyor.

”Mavi Marmara” gemisi, Sarayburnu’nda bir hafta kalarak vatandaşların ziyaretine açık olacak. Gemi daha sonra Tuzla Tersanesi’ne çekilecek. Burada geminin tamir ve bakımı devam edecek. Talep olması halinde gemi başka ülkelere de gönderilecek. Bu şekilde Filistin’de yaşanan ambargonun sürekli gündemde olması sağlanacak.

FURKAN DOĞAN’IN BABASINDAN DUYGULU KONUŞMA

Saldırıda hayatını kaybeden Furkan Doğan’ın babası Ahmet Doğan, tüm şehitlerin Mavi Marmara ile döndüğünü ve aralarına katıldığını söyledi.

”Bu şehadetlerin ailelere birer mesaj olduğunu” ifade eden Doğan, ”Şehitlerimiz bize canını infak etmeyi öğretti. Şehitlerimiz silahlı direnişçi değildi. Amaçları yardım malzemesi ulaştırmaktı. Mavi Marmara gemisi, yardım seferlerini sürdürmeli. Şehitlerimizi yaşatmak istiyorsak, onların eylemlerine sahip çıkmalıyız” dedi.

Ahmet Doğan, dün gece saatlerce Çanakkale’deki Kepez Limanı’nda Mavi Marmara gemisine binmek için beklediklerini ancak gemiye alınmadıklarını ve bu durumun kendilerini çok üzdüğünü dile getirdi.

Konuşması sırasında duygulanan Doğan, İsrail’e de seslenerek ”İsrail, sen büyük bir hata yaptın. İnsanlık suçu işledin, katilsin, teröristsin. Bunu kabul edeceksin ve buna sebep olanları cezalandıracaksın” dedi.

Bir cevap yazın