Yasakçı diktatör Aliyev’e İstanbul’da protesto

Azerbaycan’da başörtüsünün yasaklanması İstanbul Taksim’de düzenlenen bir yürüyüş eylemi ile protesto edildi.

İsra Kültür Merkezi tarafından organize edilen protesto eylemi Taksim İstiklal Caddesi üzerinde bulunan Ağa camiinde kılınan öğle namazının ardından başladı.

Taksim Meydanına kadar yapılan yürüş sırasında sık sık tekbir getirilip “Hicaba Uzanan Eller Kırılsın” “Yaşasın Başörtü Direrişimiz” “Bakü’ye Selam Direnişe Devam” “İslam Ümmeti Kabul Etmez Zilleti” “Her Yer Kerbela Her Gün Aşura” “Müslüman Zulme Boyun Eğmez” “Siyonist Aliyev Hesep Verecek” “Üzülme Gevşeme Allah Seninle” “İslam Dinimiz Özgürlük Yolumuz” sloganları atıldı.

Üzerinde “Azerbaycan’da Yapılan Zulümler ve Başörtüsü Yasağını Protesto Ediyoruz” yazılı pankartı taşıyan protestocu müslümanlar üzerlerinde “İslami direniş Engellenemez” “Yaşasın Azerbaycan Başörtüsü Direnişimiz” “Diren Dayan Allah Seninle” “Her Yer Kerbela Her Gün AŞura” “Her Firavuna’a Bir Musa, Her Yezid’e Bir Hüseyin” “Başörtüsü Namusumuzdur Çiğretmeyeceğiz” yazılı dövizler taşıdılar.

Taksim meydanına kadar süren yürüyüşten sonra meydanda toplanan protestocu müslümanlar adına İsra Kültür Merkezi adına bir konuşma yapan Nureddin Şirin “Bugün biz burada Azerbaycan’da İslami mukaddesata yapılan saldırıları, hususen başörtüsünün okullarda yasaklanmasını protetesto etmek ve Türkiyeli müslümanlar olarak bu zalimce yasağa karşı direnen yiğit ve gayretli Azerbaycanlı kardeşlerimizin yanında olduğumuzu haykırmak için toplandık. Siyonist rejimin kuklası ve işbirlikçisi zalim Aliyev bir taraftan siyonistlerle olan ilişkilerini geliştirip yanudilere hizmet etmek için bütün gücünü kullanırken, diğer taraftan ise ülkesindeki müslümanların mukaddesatına ve hicabına saldırmaktan geri durmuyor. Yahudileri memnun etmek için devletin arazilerini bile yahudilere tahsis eden, yahudilere “yahudiliğinizden gurur duymalısınız” diyen Aliyev, müslüman kız öğrencilerini okul dışına atıyor” dedi.

Şirin konuşmasında, Azerbaycan’daki zulüm devam ettikçe, Azerbaycanlı kardeşlerimizin direnişlerinin yalnız bırakılmayacağını belirterek “zalim diktatör Aliyev sanmasın ki, bu zulümlere karşı direniş sadece Bakü’de, Nardaran’da ve Gence ile sınırlı kalacak. İslam ümmeti bu yiğit kardeşlerimizin arkasında. Türkiye’de de dalga dalga, şehir şehir protestolar artıp devam edecektir. Zulüm var oldukça biz de var olacağız, biz var oldukça da direnişimiz devam edecektir. Bizler de burada Hz. Seyyidüşşüheda gibi haykırıyoruz; heyhat minnezzilleh. Zulüm ve zorbalıklara, müslümanların haklarına, onurlarına ve mukaddesatına yapılan azgınca saldırılara sessiz ve tepkisiz kalanlara, kardeşlerine gözlerini kapayıp onlara sırtını dönenlere yazıklar olsun!” dedi.

Protesto eyleminde Fatih Akıncıları Derneği adına bir konuşma yapan Mehmet Şahin, Azerbaycan’daki başörtüsü direnişçilerini “Kerbela’nın çocukları ve Hz. Hüseyin’in takipçileri” olarak tanımlayıp “Azerbaycanlı kardeşlerimizi hiç bir zaman yalnız bırakmayacağız” dedi.

AÇIKLAMALARIN TAM METNİ VE FOTOLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Bir cevap yazın