Azerbaycan’da başörtüsü gösterileri ve tutuklamalar sürüyor

Azerbaycan’ın ikinci büyük kenti Gence’de Cuma namazı sonrasında başörtüsü yasağını protesto eden yüzlerce müslüman, yasak aleyhinde sloganlar atarak, başörtüsünün yasaklanması zulmüne boyun eğmeyeceğini haykırdı.

Azerbaycan polisinin göstericilere müdahele ettiği ve 50 kadar müslümanın gözaltına alındığı belirtiliyor.

Başkent Bakü’de 2 bine yakın müslümanın Eğitim Bakanlığı önünde düzenledikleri protesto gösterisi, ülkenin değer kentlerindeki protastoları da ateşledi. Yasağa karşı Nardaran, Celilabad, Lenkeran ve Masalli kentlerine de büyük çaplı gösteriler oldu.

Azerbaycan kaynaklarından edindiğimiz bilgiye göre, Azerbaycan’ın Hocasan kasabasında da üç kişi tutuklanarak hapsedildi.

Hacı Qulu Haşimov, Meşhedi Aliikramoğlu ve kasabının alimlerinden Hacı Azer Sarıconav, kasabının okul müdürünü tehkir suçlamasıyla tutuklandı.

Polis tarafından evlerinden alınan 3 Azerbaycanlının, okullardaki başörtüsü yasağından dolayı okul müdürü ile tartışıp onlara hakaret ettikleri iddia edildi.

Azerbaycan polisi, Bakü’de bazı dindar kimselerin bir ortaokula saldırıp camlarını kırdığını ve okulu yakmakla tehdit ettiklerini ileri sürerek, okullarda uygulanan başörtüsü yasağını protesto eden müslümanları “suçlu” durumuna düşürmeye çalışıyor.

Kaynak: Velfecr

Bir cevap yazın