11 yaşındaki mağdurdan yasakçılara cevap

Bakü Eğitim Müdürlüğü sözcüsü Zamine Alikizi’nın “okul çağındaki kız çocukları dinin anlamını bilecek durumda değil. Biz bütün öğrencilerimizin okullara resmi elbiseleri ile gelmelerini istiyoruz. Bu çocuklar okullarda başlarını örtmenin ne anlama geldiğini bilemezler. Onlar büyüdüklerinde bunu düşünebilirler” sözüne karşılık 11 yaşındaki Vusala Quliyeva, başörtüsü yasağına uymayacağını belirterek şu cevabı veriyor:

“Hicabımı asla bırakmayacağım. Onlar bize hicabı yasaklayan herhangi resmi bir belge göstermediler. Onların sözü açıklamalarını anlamıyorum ve emirlerine de uymayacağım”

Öğrenci velilerinin “bize yasak okullarda hicabın yasak olduğuna dair yazılı bir kağıt gösterin” tepkisine okul müdürü Ali Ahmedov “biz öğrencilerimizin okullara başörtülü olarak girmemelerini sağlamak durumundayız. Yasağın sözlü ya da yazılı olması arasında bir fark yok” diyerek yasağı savundu.

“Amaç toplumsal yozlaşmanın ve politik sorunların üzerini örtmek”

Hicab yasağına karşı öğrencilerin haklarını savunan avukatlardan İntikam Aliyev ise, “hicab yasağı yasa dışı bir olaydır. Bu yasakla aynı zamanda dikkatler toplumdaki yaşam standartları ve yozlaşmadan uzaklaştırılmak istenmektedir. Hicab vicdan özgürlüğünün bir sembolüdür. Bu sorunun yapay olarak çıkarıldığını düşünüyorum. Asıl amaç toplumun dikkatini ülkedeki ciddi sosyal ve politik sorunlardan farklı noktalara çekmektir” dedi.

velfecr

Bir cevap yazın