Azerbaycan’daki yasağa direniş fetvası

İran’ın Kum şehrinde bir grup Azerbaycanlı medrese talebesinin sorusunu cevaplandıran Ayetullah Nuri Hamedani, başörtüsü yasağına sert tepki göstererek halkın bu yasağa karşı direnmesi gerektiğini söyledi.

Ayetullah Nuri Hamedani’nin verdiği fetva:

“Belirttiğiniz üzere, İslam dinine karşı sergilenen bu düşmanlıklar, Batı ülkelerinin programlarından biridir. Öyle ki onlar İslam’ın şiarı olan hanımların hicablarından korkmaktadırlar. Bir İslam ülkesi olan Azerbaycan Cumhuriyeti’nde hükümetin Müslümanların isteklerine yerine getirmesi gerekir. Aynı zamanda, hicabın korunması yolunda çalışmak ve direnmek de Müslümanlara vaciptir.”

Ayetullah Şirazi’nin hicab fetvası:

Bismihi Təala,

Azerbaycan Cumhuriyeti’nin bir İslam ülkesi olduğunu, halkının Müslüman ve ehl-i beyt mektebi takipçisi olduğunu göz önünde bulundurduğumuzda, bu ülkede İslam hükümlerine, özelde de hicaba riayet edilmesi vaciptir. Azerbaycan halkı İslam karşıtı bu yasağa karşı etkili bir direniş göstermeli, bu İslam ülkesinde İslam’ın mukaddesatına karşı adım atılmasına fırsat vermemelidir. Elbette ki Müslüman kızlar kendi eğitimlerine devam etmelidirler ve Azerbaycan halkı hicaba karşı böylesi uygulamalara sessiz kalmamalıdır. Halkın istek ve beklentilerine uyması, ve komplocuların hilelerine aldanmaması da Azerbaycan’ın sayın yöneticilerinin yararına olan bir durumdur. Ben bir müçtehit olarak, sınır tanımayan vazifem gereği vacip ve zaruri olanı arz ettim. Her zaman başarılar diliyorum.

Tevhid Haber

Bir cevap yazın