3. köprüye karşı eylemler sürüyor

Altmışın üzerinde dernek, meslek örgütü, vakıf ve platformun bir araya gelmesiyle oluşan Üçüncü Köprü Yerine Yaşam Platformu’nun düzenlediği “3. Köprüye Hayır” mitingi  Kadıköy’de gerçekleşti. Yaklaşık 2 bin kişinin katıldığı mitinge, Loç Vadisi Koruma Platformu ve Senoz Deresi Platformu gibi, hidroelektrik santrallerine karşı çıkan İstanbul dışındaki aktivistler de destek verdi.

Miting alanında ilk konuşan Orman Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Üyesi ve miting sözcüsü Kader Cihan, “Bizler yaşamı savunuyoruz. İnsanın ve doğanın bu temel hakkını savunmaya devam edeceğiz. 3. köprünün yapılması halinde, İstanbul’un elinde kalan son ormanlar da yok edilecek. 3. köprü demek, yeni bir rant köprüsü demektir. Doğanın tahrip edilmesi demektir” dedi.

Türkiye Mühendis ve Mimar Odaları Birliği Başkanı Mehmet Soğancı, projenin İstanbul ve Marmara’ya vereceği zararların bilimsel olarak kanıtlanmasına rağmen hükümetin ısrarcı olduğuna dikkat çekti. Ülkeyi yönetenlerin projeyi bir yağma ve rant fırsatı gördüklerine değinen Soğancı, ormanların, kıyıların ve sit alanlarının, derelerin özellikle Karadeniz derelerinin satıldığını söyleyerek 3. köprüyü bir cinayet olarak nitelendirdi.

Kentsel dönüşüm projelerinin ülkedeki insanlar arasında sınıf farklılıkları doğuracağını belirten Tozkoparan Derneği Başkanı Ömer Kiriş ise, TOKİ’nin belediyelerde belediyelerden daha fazla söz sahibi olmaya başladığını söyledi.

Kaynak: Habervesaire / Okan Özer

Bir cevap yazın