Çölaşan’ın Kürtçe ve başörtüsü rahatsızlığı

Sözcü Gazetesi yazarı Emin Çölaşan, Mustafa Kemal’in Ankara’ya gelişinin 91’inci Yıldönümü kutlamaları çerçevesinde düzenlenen “Garnizon Koşusu”nun, Genelkurmay Başkanlığı’nın istediği güzergah tahsis edilemediği için yapılmamasını eleştiren yazısında Üniversitelerde Özgürlük İstiyoruz İnisiyatifi’nin eylemini karalayan bir yazı yazdı.

Çölaşan, eylemle ilgili olarak “Türkiye Cumhuriyeti’nin başkentinde dün bu acı gelişmeler olur ve törenler Valilik tarafından iptal edilirken, bir gün önceki pazar günü Cebeci’de Ankara Üniversitesi önünde bir gösteri vardı.

Tamamı sıkmabaş türbanlılardan oluşan birileri yollarda slogan atıyor,’Üniversitede özgürlük istiyoruz’ diye bağırıyordu.

Ellerinde ‘Başörtüsüne özgürlük’ pankartları vardı.

Ama çok sayıda başka pankartlar da taşıyorlardı:

“Kürtçe okula, ordu kışlaya.”

“Başörtüsü okula, ordu kışlaya.”

“Türkler Türkçe, Kürtler Kürtçe konuşur.”

Türbanlı, sıkmabaşlı kesim, ellerinde Kürtçe ve Türkçe pankartlarla, sloganlarla yürüyüşe geçtiler. Yanlannda polisler yürüyordu.

Ankara’da, Cumhuriyet’in başkentinde pazar günü bunlar için güzergah vardı.Valilik bu gösteriye izin vermiş, Kürtçü sıkmabaşlara güzergah tahsis etmişti.

Bir gün sonra, pazartesi günü ise Atatürk’ün Ankara’ya geldiği gün yapılan seymen yürüyüşü ile Harp Okulu koşusuna aynı valilik tarafından izin verilmedi.

Gerekçe: Halk mağdur olabilir, güzergah verilemez!

Ne güzel gerekçe!” dedi.

Bir cevap yazın