Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nde başörtüsü intikamı

Gazete Habertürk Genel Yayın Yönetmeni Fatih Altaylı, başörtülü bir üyelik başvurusunun Gazeteciler Cemiyeti’nce kabul edilmesi sürecindeki tartışmaların sonunda, bir üyeden intikam alındığı iddia ederek ateş püskürdü. Altaylı, Cemiyet’in tutumunu şu satırlarla köşesine taşıdı:

“Geçtiğimiz aylarda Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nde ilginç bir tartışma yaşandı. Cemiyete üyelik başvurusu yapan gazetecilerden biri “türbanlıydı”.

Cemiyet yönetim kurulu karıştı. İlk karar “türbanlı gazetecinin üyeliğe kabul edilmemesi yönünde” çıktı.

Habertürk Gazetesi Genel Yayın Yönetmen Yardımcısı, TGC Yönetim Kurulu Üyesi sevgili dostum Doğan Satmış bu karara karşı çıktı ve veto etti.

TGC yönetimi bu konuyu bir sonraki toplantısında yine ele aldı ve bu kez “oybirliğiyle üyeliğe kabulü” kararı alındı. Ancak konu burada kapanmadı.

TGC yönetimi, kendi içlerinden biri olan Doğan Satmış’a bunu ödetmeye karar verdi. Ve Doğan, dün TGC’nin düzenlediği bütün yarışmalardaki ve etkinliklerdeki görevlerinden alındığını öğrendi. Daha önce yönetim kurulu üyesi olarak jürisinde yer aldığı tüm TGC etkinliklerinden çıkarıldı.

Doğan Satmış dün üyesi bulunduğu Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu’na bir yazı yazarak “yapılanın nedenini” sordu. Eğer tatminkâr bir yanıt alamazsa, Habertürk çalışanları Türkiye Gazeteciler Cemiyeti üyeliğinden istifa etme kararı aldılar. Beni soruyorsanız söyleyeyim.

Ben zaten asla üyeleri olmamıştım.”

Bir cevap yazın