BAŞÖRTÜLÜ ÖĞRENCİYE ÖNCE TECRİT SONRA SÜRGÜN

İzmir’in Konak ilçesinde bulunan Yapıcıoğlu İlköğretim Okulunda okuyan ve okul birincisi olan 8. sınıf öğrencisi Amine Şani (13), başörtüsünü çıkarmadığı 25 gün boyunca tek başına bir kütüphane odasında yalnız bırakıldıktan sonra Şerife Eczacıbaşı İlköğretim okuluna sürgün edildi.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan baba Hacı Şani şunları aktardı: “21 Aralık Salı günü kızım Amine ile birlikte Yapıcıoğlu İlköğretim Okulu”na gittik. Okul yönetiminin beni çağırması üzerine Müdür yardımcısı Kemal Diken”le görüştük. Bize okul değiştirmeye dair olan karar metnini okudu ve Kestelli Şerife Eczacıbaşı ilköğretim okuluna gitmemiz gerektiğini söyledi. Kızım Amine ile yeni okuluna gittiğimizde Okul müdürü Demet Mutlu bize buradaki uygulamanın da diğer okuldaki uygulamadan farksız olmayacağını ve kendi ellerinde bir şey olmadığını bunun üst makamlar tarafından böyle istendiğini belirtti.”

Şerife Eczacıbaşı İlköğretim Okuluna sürgün edilen Amine, burada da gün boyu kütüphaneye mahkum edilirken, kendisine bir bilgisayar verilerek internet çekildi.

Kızına yapılananın insan haklarına aykırı olduğunu belirten Baba Hacı Şani; “Yaklaşık 30 gün boyunca kızımın bir kütüphane odasında bırakılması, okulun bütün tören ve etkinliklerinden tecrit edilmesi kızım yaşındaki birine böyle bir uygulamanın yapılması ciddi psikolojik zararlar vereceği malumdur. Ayrıca bu tutum anayasanın 42. maddesine aykırı bir durum teşkil ederek kızımın eğitim ve öğretim hakkından yoksun bırakılmasıdır. Aynı zamanda evrensel insan hakları beyannamesinin 26. Maddesine de aykırıdır.

Bu süreçte bize uygulanan hukuksuzluğu yetkili bütün mercilere (Cumhurbaşkanı”na, Başbakan’a, TBMM İnsan Hakları Komisyonu Başkanlığı”na, Milli Eğitim Bakanlığı”na, İzmir Valiliği”ne) birer faksla bildirmemize rağmen bugüne kadar bu konuya herhangi bir çözüm getirilmedi. Hukuki bütün zeminlerde hakkımızı arayacağımızı ve Allah katında da bu uygulamaya sebep olanlara hakkımızı helal etmeyeceğimizi belirtmek isterim” dedi.

(Yunus Şani – İLKHA)

Bir cevap yazın