DÖKME KURŞUN YENİDEN GAZZE’YE DÖKÜLMEDEN

İsrail’in Gazze’de 1.500 insanı öldürdüğü “dökme kurşun” operasyonunun ikinci yıldönümündeyiz. Bu süre boyunca saldırıyı yapan İsrail’e ve suçun faillerine yönelik hiçbir uluslararası engelleme olmamış, durum bilakis daha da kötüleşmiştir.

2 yıl önce bugünlerde başlayan saldırılarda işgal gücü İsrail Gazze’yi günlerce havadan ve denizden bombalamış, karadan da işgal ettiği bölgede doğrudan sivilleri hedef alan saldırılar gerçekleştirmiştir.

Saldırılardan sonra Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Komisyonu’nun hazırladığı “Goldstone” adıyla maruf raporda konu tüm çıplaklığıyla açıklanmıştır. Ancak uluslararası kurumlar raporun gereğini yerine getirmemiştir. 22 gün süren savaşın müsebbipleri halen görevleri başında ve yaptıkları açıklamalarla yeniden pervasızca saldırılar yapabileceklerini ifade etmektedirler.

Yıllardır abluka altında tutulan bu küçük coğrafyada 1,5 milyon insan yaşamaktadır. Her türlü temel ihtiyaçtan yoksun bir biçimde yaşayan bu insanlara yönelik sivil girişimler de İsrail’in hedefi olmaktadır.

31 Mayıs 2010 tarihinde Akdeniz’de Gazze’ye özgürlük filosuna yapılan saldırılarda 9 aktivist şehit olmuştur. Uluslararası yardım kuruluşları ve insan hakları kuruluşları aktivistlerinin tarihte eşi benzeri görülmemiş şekilde hunharca katledilmesine de uluslararası toplum yeterli tepkiyi vermemiştir.

MAZLUMDER, 27 Aralık 2008’de başlayan ve 22 gün süren savaşın ardından devam eden ablukayla durumun daha da kötüleştiğini müşaahade etmektedir. Gerek Gazze savaşı gerekse Mavi Marmara saldırısının ardından faillere ve işgal devletine karşı hiçbir uluslararası yaptırımın olmayışını da ibretle izlemektedir.

MAZLUMDER olarak, yaşanan bu saldırılarda hayatını kaybedenleri rahmetle anarken katilleri ve onlara destek verenleri tanıdığımızı söylüyor, yaşananlarla ilgili sessizliğin uluslararası hukukun ve kurumların acziyetini ve çifte standardını da gözler önüne serdiğine inanıyoruz.

Av. Cihat Gökdemir

MAZLUMDER İstanbul Şube Başkanı

Bir cevap yazın