TÜRMOB’DAN MALİ MÜŞAVİRLERE YASAK

TÜRMOB tarafından ‘mali müşavirlik’ staj sınavlarında uygulanacağı duyurulan başörtüsü yasağı, büyük yankı uyandırdı.

Önümüzdeki Mart ayında sınava ‘başörtülü ve peruklu’ mali müşavir adaylarının alınmayacağına ilişkin yasak duyurusu için harekete geçildi. TÜRMOB Yönetim Kurulu’nda bulunan Abdulaziz Ural ve Osman Arıoğlu, yasak duyurusu için hemen girişim başlattı. Bir önceki sınavda yasağın fiilen uygulanmadığını belirten Ural, ” Ekimdeki sınavda, başörtülüler sınava rahatça girdi. Ama önümüzdeki yönetim kurulu toplantısında, matbu haldeki bu uyarıyı da gündeme getiririz. İnşallah onu da oradan kaldırırız” diye konuştu.

TÜRMOB yasak demişti

Devlet üniversitelerinde bile yasağın kalktığı bir ortamda; serbest çalışan muhasebecilerin gireceği ‘Mali müşavirlik’ sınavı için ‘başı açık’ fotoğraf isteniyordu. Türkiye Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler ve Yeminli Müşavirler Odaları Birliği (TÜRMOB, önümüzdeki yıl yapılacak stajlarda ve Mart, Temmuz ve Kasım aylarında yapılacak üç sınav için yaptığı duyuruda, başörtülü ve peruklu fotoğraf kabul edilmeyeceğini, başörtülü veya peruklu gelenlerin sınav salonuna alınmayacağını duyuruyordu.

“Çözüm için gerekeni yaparız”

TÜRMOB’a Meslekte Birlik Grubundan seçilen diğer Yönetim Kurulu Üyesi Osman Arıoğlu ise, “Bu konuyu, önümüzdeki yönetim kurulu toplantısında gündeme getiririz. Çözüm için gereken neyse yaparız. Üniversitelerde bile sorun olmaktan çıkan bir konunun, artık hiçbir yerde sorun olmaması lazım” diye konuştu.

Girişimde bulunacağız

9 kişilik TÜRMOB Yönetim Kurulu’ndaki iki Meslekte Birlik Gurubu temsilcisinden birisi olan Abdulaziz Ural, yasağın şu anda fiilen uygulanmadığını, sadece matbu şekildeki belgede bulunduğunu belirterek, “Yasak fiilen uygulanmıyor. Ekim ayında yapılan bir önceki sınavda, bayanlar başörtülü bir şekilde girdiler” dedi. Fiilen uygulanmayan yasağın matbu belgeden de çıkarılması gerektiğini belirten Ural, “Bugüne kadar, insanlar sınavlara girinceye kadar tedirginlik yaşıyorlardı. Stajını alan bir bayan arkadaşımız, geçen sınavda olmadı ama burada bir yazı var, ne olur ne olmaz, A şahsı tolerans gösterir B şahsı göstermez diye tedirginlik yaşayabilir. Bu sıkıntıların yaşanmaması için gerekli girişimlerde bulunacağız. Onun için yönetimde gündeme getirip, sınav öncesi kaldırırız. Önümüzdeki yönetim kurulu toplantısında, gündeme getiririz. İnşallah uyarıyı da oradan kaldırırız” dedi.

İki tür sınav yaptıklarını, staja giriş sınavını ÖSS’nin, bitirme sınavlarını ise Anadolu Üniversitesi ile işbirliği içinde yaptıklarının altını çizen Ural, “Üniversitelerde geçmişte kılık kıyafet problemi olduğu için onu matbu hale getirmişler. Ama o uygulamada, uygulanmıyor. Arkadaşlarımız, geçen sınavda bir problem yaşamadı. Sınavlara biz de giriyoruz. Meslekte birlik grubu olarak yakından takip ediyoruz. Sınav yerlerinde bulunuyoruz. Öyle bir şey olduğunda, anında müdahale de bulunup çözüyoruz” diye konuştu.

Tamamen keyfi

Ankara Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Meslekte Birlik Derneği Genel Başkanı Ahmet Babuşcu ise, böyle bir yasağın karşısında olduklarını belirterek, “Üniversite, açıköğretim ve kamu kurumlarının sınavlarında dahi, bu yasak gevşetildi. Artık sınav duyurusu ve yönergelerinde, bu tür uyarıların hepsi çıkartıldı. Ona rağmen TÜRMOB, bu konuda ısrar ediyor” dedi. TÜRMOB’un bir kamu kurum ve kuruluşu statüsünde olmadığını vurgulayan Babuşçu, “Bu nedenle, herkes istediği kıyafetle bu sınavlara girebilmeli” diye konuştu.

Milli Gazete

Bir cevap yazın