Akyazı 204. hafta: Keyfi uygulamalar devam ediyor

İlçemiz batakköy mahallesinde meydana gelen menfur olayda hayatlarını kaybeden dört kardeşimize Allah’tan rahmet yakınlarına baş sağlığı diliyoruz. Akyazı başörtüsüne özgürlük platformu kurulduğu gün itibari ile her türlü desteği veren Mehmet KAHVECİ abimize Allah’tan rahmet yakınlarına da başsağlığı diliyoruz.

Başörtüsü konusunda ise hala baskıcı uygulamalarla karşılaşmaya devam ediyoruz. İstanbul Serbest Muhasebeci ve Mali Musavirler Odasi, kıyafet ayrımcılığna son verildigi pek çok üniversiteye inat, mali musavir basvurularında ekte sitesinde yer aldıgı üzere mali muşavirlik sınavından başı açık olma mecburiyeti getirdigi gibi, peruklu fotografların da kabul edilmeyeceğini ilan etmiştir. Bu uygulama kabul edilemez, keyfi ve hukuk dışıdır kınıyoruz.

İzmir’in konak ilçesinde bulunan yapıcıoğlu ilköğretim okulunda okuyan ve okul birincisi olan 8.sınıf öğrencisi Amine ŞANİ (13) başörtüsünü çıkarmadığı için 25 gün boyunca tek başına bir kütüphane odasında yalnız bırıkıldıktan sonra şerife eczacıbaşı ilköğretimine sürgün edildi. Milli eğitim bakanlığı behemal konuya eğilip sorumular hakkında gerekli işlemleri yapmalıdır.

Ülkemizde uzun bir süredir devam eden Kürt sorunu’nun çözümü için hükmet tarafından başlatılan barış ve kardeşlik projesinin uygulanmasına engellemek amacıyla birtakım çevreler provakasyon faaliyetlerine hız vermektedir.

BDP ve Demokratik Toplum Kongresi tarafından savunulan demokratik özerklik, öz savunma güçleri ve ayrı bayrak kullanılması gibi yaklaşımlar toplumu ayrıştırmaya ve ülkeyi bölmeye götürecek son derece tehlikeli adımlar olarak görülmektedir.

Gelinen noktada şüphesiz önemli açılımlar vardır. Sorunların çözüm yolu şiddet ve terör değil siyasettir, onun dışında çözüm aramak en olmayacak yoldur.

Hükümetin kendini ulusalcı bir söyleme kaptırmadan, fazla konuşmadan istikrarlı duruşu takdire değerdir. Tabi burada hükümet kadar Kürt temsilcilerine önemli görevler düşmektedir. Maalesef hükümetin açılım politikasına yeterince destek olmamışlardır. Hatta lüzumsuz bazı konuşmalar işi zorlaştırmakta, yer yer bunun çözümsüzlük üretmek için yapıldığı izlenimini bile vermektedir.

Bu bakımdan Cumhurbaşkanı’nın Diyarbakır ziyareti büyük önem taşımakta, bu ziyarete birlik,beraberlik ve kardeşliğimiz adına önemli bir anlam yüklenmektedir.

Başörtüsü yasağının hayatın her alanında kaldırıldığı özgür bir ülkede yaşamak temennisi ile gelecek hafta cumartesi saat 12.30’da buluşmak üzere Allah’a emanet olun.

Akyazı Başörtüsüne Özgürlük Platformu Adına

Mazlum der Akyazı Şubesi başkanı

Burhan ÇİMŞİT


Bir cevap yazın