Halk bankalara çalışıyor

Ekonomik krizlerin yoksullaştırdığı halk, düştüğü denizde yılana sarıldı ve bunun sonucunda 2010 yılını, bankalara 165 milyar lira borçla kapattı… Merkez Bankası verilerine göre; gelir artış oranının üzerinde yapılan borçlanmalar, önümüzdeki dönemde yeni sorunları beraberinde getirecek.

Yine Merkez Bankası verilerine göre; tüketici kredileri ve kredi kartları kullanımı 17 Aralıkta 165 milyar lira düzeyine yükselmiş. Yılbaşından Aralığın 17’sine kadar geçen sürede, tüketici kredileri ve kredi kartları kullanımı da 37,5 milyar lira yükseliş göstermiş. Bunda bankaların kredi kullandırmada yarışına girmeleri ve yıl boyunca tüketicilere kredi dağıtmak için bir çok kampanya düzenlemelerinin payı büyük. Bu durumun 2011 yılında da devam edeceği tahmin ediliyor.

Küreselleşen kapitalizm, insanları kredi ve faiz merkezli tüketim ekonomisine mahkum ederek, onları gelirlerinden fazlasını harcamaya zorluyor. Hayat pahalılığının arttığı bir vasatta emeğin hakkının verilmemesi ise insanları ölmeyecek kadar yaşamaya mahkum ediyor. Kolayca kredi veren bankalar, daha sonra borçlarını ödemekte zorluk çeken halkı tam bir faiz sarmalına dolarken, birçok insan ise bu sarmaldan çıkamayarak hayatına kıyıyor.

Böylesi bir vasatta Türkiye’nin ekonomi yönetimi, sorunun çözümü için insanları kredileri “akıllı” kullanmaya davet ediyor ama sistemin işleyişi sorgulanmıyor.

Platform Haber

Bir cevap yazın