Kocaeli 298. hafta: Silahlanmaya değil, asgari ücretliye bütçe!

Açlık sınırı 869 TL.yoksulluk sınırı ise 2533 TL, şu an itibari ile ülkemizde. Zamlar geldikçe bu rakamlar elbette fırlayacaktır.Pekala,bu zamlar karşısında bu hayat pahalılığı karşısında asgari ücretlinin eline geçen net olarak 600 TL .Hafızanıza güvenemiyorsanız lütfen üst satırları tekrar okuyunuz. Yoksulluk sınırı 2533 TL.Ama hiçbir asgari ücretli yoksulluk sınırı 2533 TL .ise neden bizim maaşımız 600 TL demez .

Bilir çünkü memleketin durumları ,hayal ile gerçeğin ne olduğunu gayet iyi bilir. Ama nedense komisyondakiler başta olmak üzere karizmatik ve de sempatik büyüklerimiz, idarecilerimiz 600 liraya yaşanamayacağını, bu asgari ücretlinin maaşının harçlıktan farksız olmadığını bilmez. Basit bir hesapla dört kişilik bir ailenin sadece zeytin , peynir, ekmek, ve çay ile kahvaltı ,patatesle öğle yemeği kuru ile pilavla da akşamı geçirse bu maaşın yinede yetmeyeceğini bilir.

Yine bilir ki 2 bin lira civarında alan biri de aynı metabolizmaya sahiptir. 2 bin lira alanda çocuk okutuyor ,asgari ücretlide…Yani uzatmaya gerek yok. 600 lira alan ile 1600 lira alan ve 2600 lira alan ve hatta 3600 lira alan insanlar aynı memleketin insanları. Emin olunuz ki hepsinde de aynı nefis var.Hepsinde de iki göz , iki kulak var. Hepsin dede ısınma ihtiyacı ,giyinme ihtiyacı var. Aralarındaki fark şudur sadece…

Birileri KPSS de matematik testini fazla yapıp iyi puanla memur olmuş, diğeri de kendi alanında kendini yetiştirmiş ama matematik yapamamıştır.İşte bu sebepten dolayı asgari ücretli olmuştur.Ya değilse asgari ücretli parya da değildir, uzaylı da… Hele köle hiç değildir.

Şimdi asgari ücret komisyonu on beş kişi ile toplandığında yine 15 TL artırma kararı alsa …Bu kararı öğrenen asgari ücretlinin birisi bir çılgınlık yapsa … On beş adet zarf alsa… Her bir zarfa 1 TL koyup bunu 15 TL büyüğümüze yollasa …her bir zarfın içine de ,” bu yapılan zam bizi fena halde dumura uğrattı ,aklımız başımızdan gitti , memlekette bu ekonomik sıkıntı varken yapılan bu 15 TL lik zammı biz nasıl tüketeceğiz.Biz ne yapacağımızı şaşırdık bu kadar çok parayı en iyisi siz kullanın .”

Lütfen kabul buyurunuz ama asgari ücretlinin derdi şov yapmak değil.İstiyor ki …asgari ücretlinin de bir insan olduğu hatırlanılsın. Gerçekten bir maaş düzenlensin.Yaşanabilir bir maaş.Ev ,daire,araba edecek bir maaş değil, yalnız ca namerde muhtaç olmayacak bir maaş. Hepsi bu sadece bu yalnız ca bu…

Rabbim hiç kimseyi yoklukla ,yoksullukla imtihan etmesin , diyerek dua eder bu hakkı verilmeyenler. Yöneticilerden hakkını elbette ister ama. Rabbine şükreder.

Pekala adaletsizliğin ,vicdansızlığın ,zulmünün farkında olmayan, haklıların seslerine kulak tıkayanlar ne yapacak huzuru mahşerde ?……..

MAZLUMDER KOCAELİ ŞUBE ÜYESİ

ORHANGAZİ ERGİN

Bir cevap yazın