NATO KALKANININ PARASI CEBİMİZDEN ÇIKMASIN!

NATO’nun 28 üyesini kapsayacak füze kalkanı projesi için sadece 250 milyon dolarlık maliyet çıkarmasının nedeni anlaşıldı. Her devlet, sistemin maliyetini halkın bütçesinden çıkaracak. Füze kalkanına karşı ses vermeye devam edelim!

Radikal’den Deniz Zeyrek’in haberine göre Füze Kalkanı projesinde NATO sadece radarları inşa edecek, füzeler ise ‘ulusal’ hava savunma sistemlerinin parçası olacak.

Zeyrek, yazısında NATO ve ABD kaynaklarının kalkanın yükünün ulusal sistemlerle müttefikler tarafından nasıl omuzlanacağını, ABD’nin en büyük sorumluluğu yükleneceğini ifade etti.

ABD Savunma Güvenlik İşbirliği Ajansı’nın 2009 tarihli bir kararı, Türkiye’ye 13 patriot ateşleme ünitesi, 72 geliştirilmiş kapasiteli patriot (PAC-3) füzesi dahil yaklaşık 200 adet hava savunma malzemesini satabileceğini gösteriyordu.

Kararda satışın muhtemel maliyeti 7.8 ABD Doları olarak verilmişti. Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, ‘ulusal füze savunma sisteminin geliştirilmesi üzerinde çalışmaktayız’ açıklamasını yapmıştı.

Dünya Bülteni

Bir cevap yazın