Direnen LOÇ Vadisi kazandı!

Loç Vadisi’nde yapılmak istenen hidroelektrik santrallere, yürütmeyi durdurma kararı çıktı. 27 gündür HES inşaatını sürdüren Orya Enerji önünde eylem yapan ‘Sarı Yazmalılar’ eylemlerine son veriyor.

Yakup Okumuşoğlu’nun açtığı iptal davasında çıkan karar, bölge halkı için umut oldu. Aylardır Loç’da ve İstanbul’da “HES’e geçit vermeyeceğiz” diyen köylüleri ve yaşam savunucularının zaferi olarak yorumlanan karara, ilk sevinenler eylemdekiler oldu.

Haberi 27 gündür oturma eylemi yaptıkları Orya Enerji önünde alan ‘Sarı Yazmalılar’ kararın duyurulmasının ardından horon çekmeye başladı.

Karara ilişkin bilgi veren Avukat Yakup Okumuşoğlu, henüz karar belgesini görmediği için ayrıntılar hakkında bilgi veremediğini ifade ederek, kararın beklenilen bir karar olduğunu söyledi.Okumuşoğlu, tüm dereler üzerindeki HES’lerden kurtulana kadar hukuki mücadeleye devam edeceklerini de sözlerine ekledi.

Loçlu Sultan Teke ise, emeklerinin karşılığını aldıklarını ifade ederek, “27 gündür burada mücadele verdik, emeklerimizin karşılığını aldık. Tüm dereler üzerinden yaşam alanlarımızdan HES’leri def edeceğiz. Hedefimiz, projenin tamamen durdurulması. Biz mücadeleye hem sokakta hem de hukuken devam edeceğiz” dedi.

Loçlular bu akşam mahkeme kararını kutladıktan sonra eylemlerine son verecek.

EmekDunyasi.Net

Bir cevap yazın