Taşerona geçildi, 105 işçi işini kaybetti

Adana Numune Hastanesi ve bağlı olduğu Fatma Kemal Timuçin Kalp Merkezi ile Seyhan Uygulama Hastanesi’nde taşeron kadroda çalışan 105 işçi, ödenmeyen tazminatları ve sosyal hakları ödenmiş gibi gösteren ibranameyi imzalamayı reddedince, yeni yılın ilk mesai gününde işsiz kaldı.

İşçiler, ihaleyi kazanan firmanın değişmesi nedeniyle, geriye dönük tazminat ve sosyal haklar ödenmediği hâlde, ödenmiş gibi ibraname imzalamaya zorlandılar. Bilgisayar veri girişi, güvenlik hizmetleri ve yemekhanede çalışan 105 işçi, ibranameyi imzalamayı reddedince işten çıkartıldı.

Taşeron firma Keynet A.Ş.’ye bağlı olarak bilgisayara veri girişi hizmetlerinde çalışan 30 bilgisayar operatörü, Numune Hastanesi başhekimlik binası önünde “İşimizi geri istiyoruz” pankartının arkasında toplanarak ‘Taşeron sağlığa zararlıdır’, ‘İnsanca yaşamak istiyoruz’, ‘Direne direne kazanacağız’, ‘Güvenlik gelecek güvenli iş’, ‘İşçiyiz haklıyız, kazanacağız’ sloganları attı.

Keynet firması çalışanı 30 kişinin yanı sıra, 30 güvenlik ve 45 yemekhane personelinin işten çıkartıldığını belirteren, işçileri adına bir basın açıklaması okuyan Muhlis Asilkan şöyle dedi:

“İhaleyi kazanan firma olan Ankara merkezli Orpaş Endüstriyel A.Ş., 8-12 yıldır Numune Hastanesi’nde çalışan işçileri hakettikleri tazminatlarından vazgeçmeye zorlamış, bunu kabul etmeyen işçiler işten çıkarılmıştır. Bizler çalışmaya devam etmek istiyoruz. Geriye dönük haklarımızı almak için de hukuki mücadelemezi sürdüreceğiz.”

Kaynak: Marksist.org

Bir cevap yazın