BAŞÖRTÜLÜ ÖĞRENCİYE İKİNCİ SÜRGÜN

İzmir’in Konak ilçesinde bulunan Yapıcıoğlu İlköğretim Okulu’nda okuyan ancak başörtülü olduğu Kestelli Şerife Eczacıbaşı İlköğretim okuluna sürgün edilen okul birincisi 8. Sınıf öğrencisi Amine Şani, başörtülü olarak sınıfa girmek isteyince yeni okulundan da sürgün edildi. 5 Ocak çarşamba günü babasıyla birlikte okumakta olduğu Kestelli Şerife Eczacıbaşı İ.Ö okuluna giden Amine;  eğitim hakkının elinden aldığını ve artık sınıfa girmek istediğini dile getirince, alelacele Şehit Fethibey İlköğretim okuluna sürgün edildi.

Üç saat içinde yeni bir sürgün

Yaşadıklarını aktaran baba Hacı Şani; “Sabah 09.00″da okula gittik. Amine”ye yapılan hukuksuzluğu bitirmek için Amine sınıfına girdi. Çünkü kızıma bir buçuk aydan beri hukuksuzluk adına ne varsa hepsi yapıldı. Kızım tecrit edildi, arkadaşlarından ayrıldı, eğitim ve öğrenim hakkı elinden alınarak gasp edildi. Artık bu durum bırakın hukuku insan haklarına dahi aykırı bir durum teşkil etmişti.

Amine dört ders sınıfa girdikten sonra aynı gün içinde okul değişikliği kararına itiraz etmiş olmamıza rağmen tamamen keyfi bir şekilde alelacele kaydımız üç saat gibi kısa bir sürede Şehit Fethibey İ.Ö okuluna alındı. Okul müdiresi Demet Mutlu’ya bunun hukuksuzluk ve haksızlık olduğunu söylememize rağmen söylediklerimiz hiç dikkate alınmadı. Kanaatimce bundaki amaç Amine’yi bir an önce Kestelli Şerife Eczacıbaşı İ.Ö. okulundan uzaklaştırmaktı.”

(Yunus Şani – İLKHA)


Bir cevap yazın