Cezayir ve Tunus’ta halk sokaklarda

Cezayir ve Tunus’ta halk gıda pahallılığını protesto etmek için sokaklara döküldü. Güvenlik güçleri ile halk arasında meydana gelen çatışmalarda birçok kişinin yaralandığı belirtiliyor. Uzmanlar, Tunus’ta günlerdir süren çatışmaların Cezayir’e sıçradığını açıkladı.

Tunus’ta geçtiğimiz Aralık’ta yoksulluğa ve fakirliğe karşı tepkisini göstermek isteyen 26 yaşındaki bir genç kendini yakarak intihar girişiminde bulundu. Yaralarına daha fazla dayanamayarak hayatını kaybeden Muhammed Buaziz adlı genç ülkede eşi benzeri görülmemiş bir protesto dalgasının yayılmasına da öncülük etti.

Binlerce diplomalı genç bu olaydan sonra sokaklara döküldü. İşsizlik ve kötü yaşam şartlarına karşı protesto gösterileri başlattı. Güvenlik güçleriyle de çatışan protestoculara polis gerçek kurşunlarla yanıt verdi.

CEZAYİR’DE YÖNETİM DEĞİŞEBİLİR

Cezayir’in başkentinde gösteriler devam ediyor. Göstericiler yolları tarafiğe kapattı. Çatışmaların başkent dışına da taştığı kaydedildi. Olaylarda birçok kişinin yaralandığı belirtiliyor. Uzmanlar, ülkede 5 Ekim 1988’de yaşanan gerilimin benzeri bir halk ayaklanmasının yaşandığını ifade ediyor. Ülkede iktidarın değişeceğini bildiren uzmanlar, bunun etkisinin tüm Kuzey Afrika ülkelerinde yaşanabileceğini vurguladı.

Bir cevap yazın