Evsizler için eylem yaptılar

Yılbaşı gecesi bir evsiz, Fatih’in göbeğinde bir parkta soğuktan donarak hayatını kaybetmişti. Hem bu drama hem de İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin havaların ısınmasını bahane ederek evsizleri yeniden sokağa atmasına tepki göstermek amacıyla Taksim Meydanı’nda bir eylem yaptılar.

”İstanbul’un göbeğinde donarak öldü” ve ”Büyükşehir toplamak için eksi 4’ü bekliyor” yazılı pankart açan evsizler adına Şefkat-Der Başkanı Hayrettin Bulan bir basın açıklaması yaparak,  Türkiye’de 100 bin insanın evsiz olduğunu, bunlardan 10 bininin İstanbul’da yaşam savaşı verdiğini söyledi.

Sokakta yaşayan insanların sadece üşümediğini, aynı zamanda aç ve hasta olduğunu da ifade eden Bulan, Avrupa’daki kiliselerde evsiz insanlar için barınaklar açıldığını, fakat Türkiye’de aynı durumdaki insanların cami avlusuna dahi alınmadığını ifade etti.

İBB yetkililerinin ”Eksi 4 olmadan evsizlere yönelik bir hizmet veremiyoruz”yaklaşımını protesto eden evsizler, İBB Başkanı Kadir Topbaş ve İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu’yu bir gece Gezi Parkı’nda sabahlamaya davet ettiler.

Bir cevap yazın