Hasta mahkumlar tahliye bekliyor

Cezaevinde bulunup tedavisi mümkün olmayacak derecede hastalıklara yakalanan birçok hasta mahkum görmezden geliniyor.  Özellikle daha önce de haber konusu olan, vücudunun yüzde 84’ünü kullanamayan Fikret Bayram ile Kronikleşmiş Hepatit B ve Delta Süper Enfeksiyonu hastası Yasin Demir, yapılan bütün girişimlere rağmen bürokrasi engelini aşamıyorlar.

Hizbullah cemaatine üye olduğu gerekçesiyle yıllar önce tutuklanan Yasin Demir, cezaevinde Hepatit hastalığına yakalandı. Zamanla Demir’in hastalığı tedavi edilemediği için ilerledi ve kronikleşti. Adli tıp kurumundan aldığı raporla Kronikleşmiş Hepatit B ve Delta Süper Enfeksiyonu hastalığı olduğu belgelenen Demir için yapılan başvurular reddedildi. Yasin Demir için adaletin ne zaman tecelli edeceği merak konusu.

VÜCUDUNUN YÜZDE 84’Ü FELÇLİ

Cezaevinde bulunan hasta mahkûmlardan Fikret Bayram… 18 yıldır sandalyeye mahkûm olan Bayram, felçli ve bakıma muhtaç. Vücudunun yüzde 84’i cansız… Tekerlekli sandalyede yaşayan Bayram’ın ihtiyaçlarını cezaevlerindeki arkadaşları karşılıyor. Fikret Bayram da raporları olduğu halde göz ardı edilip haksız bir uygulamaya maruz kalıyor. Daha önce adlî mahkûm statüsünde olan Bayram için af kararı alınırken, Hizbullah mahkûmu statüsüne geçince hastaneler kendisine rapor vermiyor.

BİR MAHKUM ÖLÜME TERKEDİLMİŞTİ

Yaşayan hasta mahkumlar adalet beklerken, bazı mahkumlar da bürokrasinin kurbanı oldular ve göz göre göre ölüme terkedildiler. Hatırlanacağı üzere Cahit Durmaz, bağırsak kanserine yakalanmış fakat bir türlü rapor alamadığı için hastalığı ilerlemiş ve sonunda hayatını kaybetmişti. Uzun adli tıp süreci ve raporun cumhurbaşkanına ulaştırılmasının engellenmesi Cahit Durmaz’ın hayatına mal oldu.

Doğru Haber Gazetesi

İbrahim Toprak / doğruhaber

Bir cevap yazın