Akyazı 205. hafta: Başörtülü ilköğretim öğrencisine sürgün vicdansızlıktır!

Akyazı Başörtüsüne Özgürlük Platformu’nun düzenlemiş olduğu 205. Basın açıklamasında beraberiz.

Gün geçmiyorki sinsice yapılan başörtüsü zorbalığı duymayalım!

Yök almış olduğu kararla ÖSYS, ALES ve KPSS sınavlarında başörtüsü yasağının olmadığnı açıklamıştı.başörtüsü yasakçılığında katı tutumu ile bilinen EĞİTİM-İŞ genel başkanı Yüksel ADIBELLİ danıştaya müracaat ederek başörtülü öğrencilerin sınavlara girmemesi için yeni bir dava açmıştır. Eğitim camiasının bir bölümünü temsil ettiğini zanneden bu güruh bilmelidir ki yasakçı kafalar artık prim yapmıyor. Cunta diktatöryasıyla oligarşik düzeni artık devam ettiremezsiniz.

Yüksek yargıdan emekli bayan ÇÖLAŞAN Haber türk’e yaptığı açıklamada öğrencilerin başörtülü fotoğraflarını kabul etmediklerini ifade etmiştir. ADD başkanıda olan bayan ÇÖLAŞAN başörtülü bir öğrencinin fotoğrafına dahi tahammül edemiyorken hukuktan, özgürlükten, insan haklarından söz etmesi ne kadar inandırıcıdır. Hiçbir kurum veya kimlik sahibi başörtüsü yasaktır deme hakkına sahip değildir. Herkes haddini bilmelidir.

Geçen haftaki basın açıklamamızda dile getirdiğimiz İzmir’in konak ilçesi Yapıcıoğlu eğitim öğretim okulunda okuyan 8. sınıf öğrencisi Amine ŞANİ başörtülü olduğu için Kestelli Şerife Eczacıbaşı ilköğretim okuluna sürgün edilmişti. Sürgün edildiği okulda eğitime bu hafta başlayan Amine ŞANİ yine aynı gün okul müdiresi DEMET MUTLU tarafından yeni bir sürgünle Şehit Fethi Bey okuluna gönderildi. Allah aşkına bu nasıl vicdan bu nasıl öğretmenlik bu nasıl milli eğitim yuvası ki en temel haklardan biri olan eğitim ve öğrenim hakkını 12-13 yaşındaki bir kız çocuğunu sadece başörtülü diye bir hafta içersinde ikinci sürgüne tabi tutuyorsunuz. 8. sınıf öğrencisi Amine ŞANİ’ye bu zulmü yapan öğretmen, müdür,il müdürü her kimlerse soruşturularak sorumlular hakkında gerekli işlemler yapılmalıdır.

Merak ediyoruz iktidar Ankara’dan bakınca bu zulümleri göremiyormu bu işkenceleri duyamıyor mu? İnsan hak ve hürriyetlerinin önündeki engellerin tamamen yok olduğu günler temennisiyle gelecek hafta cumartesi saat 12:30’da buluşmak üzere Allah’a emanet olunuz.

Akyazı Başörtüsüne Özgürlük Platformu Adına

Akyazı Mazlum-der Şb.Bşk.Yrd.

Mahmut ALEMDAR

Bir cevap yazın